Nays T!ng
"Gerçeğ!n Kenarından Hayatın Düzen!ne..."

Benim Gözümden Dünya

Etiketler: ,Albert Einstein ın kişiliğini ortaya koymak,portresini oluşturmak ve onun hakkında yazılıp çizilen yalan yanlış yazılarla gerçek görüş ve karakterinin çarpıtılmasını sağlayanlara bir cevap amacıyla oluşturulmuş "Benim Gözümden Dünya Albert Einstein" adlı kitaptan bahsedeyim birazcık.
Bilim tarihi dersinde hakkında rapor hazırlayacağım Einstein i daha ödevi almadan önce merak ediyor olmam ve Teorileri hakkında yapılmış belgeselleri izliyor olmam heralde bu kitabı sırf ödevim için okumadığımı kanıtlar.Ödev bahane.Kitaplar şahane.

Einstein hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerle birlikte Felsefi ve Siyasi yazılardan hoşlanan kitap severlerin severek okuyacağını düşündüğüm bu kitap Albert Einstein in sadece bilimsel araştırmalarına yoğunlaşmış,hesaplara dalmış,kabuğuna çekilmiş,etlisine sütlüsüne karışmayan,herkesin sevdiği, bir matematik dahisi,bir süper zeka olmadığını resmi belgelerle gözler önüne seren ilginç bir kitap.

Okuyunca göreceksiniz ki O aynı zamanda bir Lider.Yeri geliyor Eğitimden,bilimden,dinden,felsefeden,sosyal hayattan,gençlerden bahsediyor.Yeri geliyor adaletten,ekonomik krizden ve krizden çıkış yollarından,Almaya-Fransa ilişkilerinden,ordulardan,zorunlu hizmetten,İsrail-Filistin meselesinden,Yahudilik-Hristiyanlıktan bahsediyor.Mektuplarından,sempozyum,konferans,söyleşi veya farklı mekanlardaki konuşmalarından bölümlerin aktarıldığı bu kitabı okuduğunuzda Einstein ın sanılanın aksine ne kadar aktif bir insan olduğunu görecek ve bu adam ne ara bilimsel çalışmalar yapmış diyeceksiniz. Özellikle Almanlar olmak üzere ,Görüşlerinden dolayı onu sevmeyenler,onu dışlayanların olduğunu göreceksiniz.

Şimdi Kitapta farklı konularda farklı mekanlarda Einstein'ın söylemiş veya yazmış olduğu bir kaç söz ve yazısını paylaşıyorum sizinle.

Özgürlük Doktrini- Gumbel Davasıyla İlgili
...
Çok sayıda akademik ünvan var ancak aklı başında ve değerli hoca çok az.Ders verilen amfiler çok fazla ve çok büyük; ancak hakikate ve adalete susamış olan genç öğrencilerin sayısı bir hayli az.Doğa nimetlerini cömertçe dağıtır ancak genellikle tercih hakkı tanımaz.
....

Toplum ve Kişilik

...
Başkalarının yetiştirdiği şeyleri yiyor,başkalarının diktiklerini giyip,başkalarının yaptığı evlerde yaşıyoruz.Bilgi ve inançlarımızın önemli bir bölümü,başkalarının yarattığı bir dil aracılığıyla yine başkaları tarafından bize aktarılmış.Dil olmasaydı zihinsel kapasitemiz,omurgalı hayvanlarınkiyle karşılaştırılabilecek bir seviyede olurdu.Bu nedenle,hayvanlar kaşısındaki en önemli avantajımızı,toplumda yaşamaya borçlu olduğumuzu kabul etmemiz gerekir.
...

Zenginlikle İlgili

...
Zenginliğin insanlığı hiçbir şekilde ileriye götürmeyeceğine kesinlikle ikna olmuş durumdayım.İncelikli fikirler ve soylu davranışları ancak büyük ve sağlam karakterler üretebilir.Para sadece bencilliğe hitap eder ve sahiplerini karşı koyulmaz bir şekilde suistimal etmeye kışkırtır.
Aramızda Musa'yı,İsa'yı ya da Gandhi'yi elinde Carnegie'nin para çantalarıyla hayal edebilen var mı?
...

Japonya'nın Çocuklarına
...
Yaşlı bir adam olarak ben de,Japon çocuklarına uzaklardan selam gönderiyorum ve sizin neslinizin günün birinde benim neslimden çok daha üstün bir noktaya gelerek bizi utandırmasını umut ediyorum.
...


Amerika ve Silahsızlanma Konferansı
...
Şu ana kadar silahsızlanmayla ilgili tüm konferansların başarısızlığa uğramış olması,dünyanın önde gelen medeni ülkeleri için son birkaç yılın en utanç verici olayıdır.Çünkü bu başarısızlığın nedeni,sadece ihtiraslı ve ahlaksız politikacıların entrikaları değil,ülke halklarının duyarsızlığı ve miskinliğidir.Bu değişmediği taktirde,bizden önce gelen nesillerin gerçekten değerli tüm kazanımlarını yok edeceğiz.
Amerikan ulusunun bu konunun sorumluluğunu tam olarak taşımadığına inanıyorum.Amerika'dakiler aynen şöyle düşünüyor."Avrupalılar kavga ve kötülükle kendini yok edecekse,ne hali varsa görsün.Biz güçlüyüz ve güvendeyiz; başkalarının işlerine burnumuzu sokmak gibi bir telaşımız da yok". Bu hem adi,hem de sığ bir tavır.Avrupa'daki sorunların bir bölümünden Amerika sorumludur.Alacakları için insafsızca baskı yaparak.Avrupa'nın ekonomik ve bunu takiben ahlaki çöküşünü hızlandırıyor.
...


Arka Kapak Yazısı

20. yüzyılın en önemli fizikçisi Albert Einstein’ın Siyasi ve Felsefi Yazıları:

Özgürlük, İyi ve Kötü, İnsanın Gerçek Değeri, Toplum ve Birey, Ölüm, Zenginlik, Eğitim, Din ve Bilim, Savaş ve Barış, Silahsızlanma, Dünya Ekonomik Krizi, Kültür ve Refah, Üretim ve Alım Gücü, Azınlıklar, Avrupa’nın Mevcut Durumu..

Benim Gözümden Dünya''da, Albert Einstein''ın hayata, yaşadığı dünyaya ve bilimsel çalışmalarına dair görüşlerini bulacaksınız. Büyüleyici, esprili ve zekice gözlemler, büyük bir kalbi ve az rastlanır bir aklı açığa vuran samimi itiraflar...Benim Gözümden Dünya, bu özel kişiliği, kendi yazdığı ya da başkası tarafından kaleme alınan hiçbir kitapla kıyaslanmayacak bir açıklıkta gözler önüne seriyor. Einstein insanlığa, yardımlaşmanın hakim olduğu barış dolu bir dünyaya ve bilimin yüce amaçlarına inanıyordu. "İyi ve Kötü", "Din ve Bilim", "Aktif Pasifizm", "Hıristiyanlık ve Yahudilik" , "Azınlıklar" ve "Bir Arap''a Mektup" gibi farklı konu başlıklarının ele alındığı Benim Gözümden Dünya, işte bu inançların savunması niteliğindedir.

"insanın gerçek değeri kendi kendisinden özgürleşmeyi ne ölçüde ve ne anlamda becerebildiği ile belirlenir."

A. Einstein

.........♫ Ne Dinliyorum ♫.........


Angus & Julia Stone - Paper Aeroplane
Ne Dinledim ?              Ŧคtเђ

Son Güncelleme

  • Le Renard Et L'enfant - Yıllar önce izlemiş olduğum ve belirli aralıklarla defaaten izleyip nasip olursa bir kaç kez daha izlemeyi düşündüğüm benim için özel bir film...
    1 yıl önce

------------Süper Lig--------------Ne Okuyorum ?

Nice Things

Haftanın Blogu                     Haftanın Yazısı

Haftanın Videosu              Haftanın Fotoğrafı

Herkesin Bir Popisi Vardır

Related Posts with Thumbnails

Sohbet Koyu.. Sen de Katıl !

................Çay da var hem. Çay içen mi?...........


................Çay Erdal Bakkal'da içilir ................

Son Yorumlar