Nays T!ng
"Gerçeğ!n Kenarından Hayatın Düzen!ne..."

Film Sepeti 2 (Güney Kore)

Etiketler: , ,Bu kez film sepetimi izlediğim Güney Kore filmleriyle doldurdum.Birbirinden güzel bu filmler arasına giremeyen izlediğime pişman olduğum Güney Kore filmleri de var.Onların sadece isimlerini verip geçmek en iyisi.Zira Güney Kore filmlerine yeni başlayanlardansanız bu filmleri en azından sonlara bırakmanıza vesile olmak Güney kore filmlerine bayılan biri olarak benim en önemli görevim.Güney kore filmleri birazcık günümüzün Yeşilçam filmleri gibi.Konusal açıdan Hollywood'dan çok daha iyi denilebilirler.Filmde olacakları önceden kestirmek zordur.Ayrıca artık batı filmlerinde mutlaka bulunmalıymış gibi yer alan yatak sahneleri nadir görülür."Öpüşmek" bile o Filmin diğer Kore filmlerinden ayrı olduğunun göstergesidir.Sabırla izlenmesi gereken sessiz,durağan filmler de mevcuttur.Saygılı insanlardır bize çok benzeyen örf adetleri vardır.Konuşmaları çok eğlencelidir.Asla öğrenemeyeceğiniz bir dil izlenimi verse de dinlemekten rahatsız olmazsınız.Bu filmlerin altyazılı izlenmesi tavsiyemdir.
Şimdi gelelim benim sepetimdeki filmlere. Ama ilk önce belirteyim daha benim de izlemem gereken bir çok Güney Kore filmi var.Ben sadece şimdiye kadar izlediklerim hakkında birşeyler karalamak istedim.


..............................................................................................................................................................

İlki Güney Kore filmlerinden haberim var diyebilmeniz için mutlaka izlemiş olmanız gereken bir film,My Sassy Girl.Bizde "Alyazmalım" ne kadar meşhursa Güney Kore sinemasında My Sassy Girl O kadar meşhurdur.Bununla giriş yaparsanız gerisinin geleceğinden emin olabilirsiniz.Film sadece Kore sinemasında değil tüm dünyada "Romantik-Komedi" tarzı filmler arasında ilk sıralarda yer alıyor.Yaklaşık üç saatinızı alır ama size günler haftalar yıllar verir.Uzun süre film izlemenize gerek yok sanırsınız.Ama çok geçmeden benzeri filmler bulma arayışına girersiniz.
"Ji-hyun Jun" un a hayran olur,başka filmlerinde aynı hazzı yaşayacağınızı umarsınız. Bu filmin yakaladığı başarı Hollywood'un dikkatini çekince bir amerikan firması filmi tekrardan çekmiştir .Her ne kadar amerikan yapımı filmi Kore yapımından önce izleyenler film hakkında kötü yorumlar yapmasa da,Kore yapımının hem orjinallik hemde oyunculuk açısından ondan çok daha iyi olduğu genel bir görüştür.

...............................................................................................................................................................
Şimdi de Kore filmi sevme çalışmalarının ikinci adımına geçelim.A Moment to Remember.
Türkçe karşılığı "Hatırlanacak Bir Anı".İnsan hafızası-unutkanlık-aşk üçlüsünden konu olarak dramatik filmler meydana getirmek kolay gibi görünüyor.Yada az çok kestirilebiliyor olacaklar.'5O ilk öpücük' bunlardan biriydi.Notebook aynı şekilde."A moment to Remember" da oldukça ilginç bir film.Zaten çok sevilen Notebook filminin de ilham kaynağıdır kendisi.Konusundan bahsetmemeyi tercih ediyorum.Ye-jin son ,sizi uzaklara gitmeye, oralarda yaşamaya başlayıp,sıcak bir yuva kurmaya,çoluk çocuğa karışmaya niyetlendirecek bir güzelliğe sahip :) .Daha önce ağlamışlığınız varsa bu filmde de ağlamanızın önünde hiçbir engel yok.Filmden sonra ,sık sık yemeği tüpte ,anahtarı kapının üzerinde,şeker tasını mutfakta,gözlüğünüzü başınızda unutmak sizi psikolojik olarak bunalıma sokabilir ve gelecekte hatıralayacağınız tek şeyin ne olacağını belirleme gayreti içine girebilirsiniz.Bakışlarınız,hayali olarak göz kapaklarınızın üzerine inen ikinci tabakayla saflaşır,korunmaya muhtaç olduğunuz hissi doğar içinizde.Kısacası izlemenizi tavsiye ettiğim ikinci film.Kesinlikle hatıralayacağınız bir anı olacak.
......................................................................................................................................................................


Tarzı hiç bozmadan üçüncü filme geçiyorum.Üçüncü film "Anaaaa bizim Türk filmleri gibi" diyebileceğiniz bir film.Adı The Classic (Keulraesik).Filmin sonunda kendinizi ağlamaklı bir halde ,daha önce yer yer güldüğünüz için kendinizi "odun" hissederken bulursunuz.2003 yapımı filmin İmdb puanı 7.7 ayrıca "A Moment to Remember " filminden hatıralayacağımız Ye-jin son oynuyor.Bu kez Güney Kore biletini ciddi ciddi düşüneceksiniz.
.....................................................................................................................................................................


İl Mare için olağanüstü bir film diyemem ama izlemekten zarar gelmez.Kötü film değil.Hikayesi ilginç.Öncelikle anlamakta zorluk çeneler var.Farklı zaman dilimlerinde yaşamış iki insanın bir posta kutusu aracılığıyla haberleşmeleri ilginç bir şekilde ele alınmış.Daha önce paralel evrenler hakkında yazdığım bir yazım vardı.Ona birazcık gözattıktan sonra film daha manalı gelecektir.Ji-hyun Jun 'u My Sassy Girl filminden tanıyoruz.

......................................................................................................................................................................
Geçen yıl izlediğim Psikolkojik gerilim-Korku türündeki "Karanlık Sırlar" olarak çevrilmiş "A Tale Of Two Sisters" filmini de tavsiye edebilirim.Böyle filmlerin konusundan hiç çıtlatmamak en iyisidir.Çünkü büyüsü bozulacaktır hemen.İzleyin ve görün.Zaten korku filmleri uzak doğudan sorulur azıcık.


......................................................................................................................................................................
Ve büyük keyifle izleyeceğiniz Bebek ve Ben Şimdilik tavsiye edeceğim Son Film.


....................................................................................................................................................................


Şu sıralar merak ettiğim ve bilgisayarımda durmasına rağmen izlemeye vakit bulamadığım üç film daha var.
"Too Beautiful to Lie " ,"He Was Cool " ve Tayland yapımı "Chocolate ".Onları da daha fazla vakit geçirmeden izleyip burada değerlendirmelerimi sizinle paylaşacağım.


Aslında Kore filmlerini rastgele izlemediğim için pek fazla kötü filme rastlamadım.Ama "Forgive and Forget" bana gayet sıkıcı geldi.Geçen, yarısından fazlsını izledim ama sonra kapattım.Gerisini de hiç merak etmiyorum.11 Yorum:

şu "klasik" i o kadar çok duyuyorumki mutlaka izlemeliyim..
bir more than blue var henuz izlemediğim ama izlemek istediğim aklında olsun :)
ben güneykore filmlerine a moment to remember ile başlamıştım bu arada.
:)
güzell güzell devamı gelsin..


:) Gelecek gelecek :)
A moment to remember gerçekten süper. hımm "more than blue" tamam sen iste yeter ki :)
"The Classic" işte burda...


Çokk güzel ya Seyhan sayesinde bir kişi daha kazandı uzakdoğu sineması. Burada Seyhan için yapılmış öneriler var eğer zevkleriniz uyuyorsa -ki uyuyor belli- bakıp içlerinden birini seçebilirsin. :)

http://lafea.byethost10.com/wordpress/2009/08/23/eylemlerim-artarak-surecek-demistim/#comments


Ben uzakdoğuyu zaten seviyordum ki..Bebek ve ben hariç hepsini daha önce izlemiştim.Ama bir kulağım da Seyhan da tabi. :) Onunla birlikte daha da sevdiğimi söyleyebilirim.


İlk izleyeceğin Chocolate olsun. Pişman olmayacaksın. Acayip ötesi eğlenceli bir film..


Evet hiç tahmin etmediğim kadar müthiş bir filmdi ...


Ee boşuna konuşmuyoruz :P


en sevdiklrim bu sepete toplanmış :)

my sassy girl,a moment to remember, the classic :), baby and me...

A tale of two sisters'in konusunun da harika olduğunda ısrarlıyım, uninvented filminde kullanılması da cabası... benzerlikler aşırı fazla.


evet giriş için seçildi çünkü bunlar :) Özgün evet ama işte karmaşık verilmiş bazı şeyler.


hi, new to the site, thanks.


.........♫ Ne Dinliyorum ♫.........


Angus & Julia Stone - Paper Aeroplane
Ne Dinledim ?              Ŧคtเђ

Son Güncelleme

  • Le Renard Et L'enfant - Yıllar önce izlemiş olduğum ve belirli aralıklarla defaaten izleyip nasip olursa bir kaç kez daha izlemeyi düşündüğüm benim için özel bir film...
    1 yıl önce

------------Süper Lig--------------Ne Okuyorum ?

Nice Things

Haftanın Blogu                     Haftanın Yazısı

Haftanın Videosu              Haftanın Fotoğrafı

Herkesin Bir Popisi Vardır

Related Posts with Thumbnails

Sohbet Koyu.. Sen de Katıl !

................Çay da var hem. Çay içen mi?...........


................Çay Erdal Bakkal'da içilir ................

Son Yorumlar