Nays T!ng
"Gerçeğ!n Kenarından Hayatın Düzen!ne..."

Google'ın Büyülü Öyküsü

Etiketler: ,


Bu kitabı aylar önce tesadüfen rastladığımda almıştım.Kitaba başladığım tarih ile bitirdiğim tarih arasında bir ay kadar bir süre var.Nedeni aynı anda iki üç kitap birden okumaya çalışmamdır.Uzun yolculuklarda bilgisayarımı yanıma alırım.Bu yolculuklarda da çantamda genelde bu kitap olurdu.Otobüste okuyup bitirilmiş bir kitap kısacası.

Google artık hayatımızın bir parçası haline geldi.Hemen hemen herşey artık internette.İnternet o kadar geniş bir dünya ki aradığını böyle bir arama motoru olmadan bulmak mümkün görünmüyor.Daha doğrusu o koca dünyada neyin var olduğunu dahi bilmemiz imkansız.Günün her anında milyarlarca kelime giriliyor.Google bize bu girilen kelimeler arasından bizim istediğimiz bilginin en olası cevabını vermeye çalışıyor.Az çok internete girmeyi bilen bir kişinin en az bir kere kendi adını google'a yazıp aratmadığını kimse iddia etmesin.Alacağınız bir ürün hakkında neler yazılmış,kimler neden memnun kalmamış,ne gibi sıkıntılar yaşamış,hangi alternatifleri var ,hangisi daha çok tavsiye ediliyor..bunları öğrenmek için alacağımız ürünün adını google'a yazmamız yeterli.Üniversitede okuduğunuz bölüm hakkında tercih etmeden önce google dan aratarak bilgi aldığınızı da tahmin edebiliyorum.Dürüst olalım eski sevgilinizin adını da yazmışsınızdır bir kere.O kadar hayatın içine yerleşti ki arkadaşınıza doğum günüde,annenize anneler gününde ne alacağınızı bile google'a sorar olduk.Hatta kandil&bayram mesajlarını söylemiyorum bile.Çok ayıp.Bir cümle olsun kendi cümleniz olsun değil mi ? :)

Gelelim kitaba..Öncelikle baştan uyarayım.Bu kitabı herkes okumalı gibi bir şey asla söyleyemem.Çünkü yarın gider alırsınız kitabı..sonra biraz okursunuz bırakırsınız benim de kulağımı çınlatırsınız.Hayır.Herkes okumasın bu kitabı.İnternetle,aramayla daha doğrusu bu konularla ilgili değilseniz okumayın demiyorum ama tavsiye de etmiyorum.Çevirisi pek iyi yapılmamış malesef.Dili biraz ağır kalmış.Terimler bir hayli fazla.Bu yüzden eğer ilgili değilseniz ve bir merak duymuyorsanız baştan beri ,bu kitaptan uzak durun.


John Battelle'nin yazdığı kitabın Türkçe çevirisi 320 sayfa.Kitap Google hakkında yazılmış en kapsamlı kitap.Battelle'nin yaptığı araştırmanın boyutu inanılmaz.Okuduğunuz her sayfada yazarın alın terini düşünüyorsunuz.Google hakkında gelmiş geçmiş en iyi araştırmayı yapmış.Kitaba aramanın nasıl başladığıyla başlıyor,google'dan önce bu sektörde yanlış yaptığı için nankör olan internetin çöplüğüne sürüklenen markalarla devam ediyor ve google'ın hangi şartlarda doğduğuna geliyor.Daha sonra google'ın serüvenini anlatıyor.

Google'ın daha önce yapılmış hatalara düşmemesinin sebebi ilk arama motoru Archie'den sonra doğan gerçek manada ilk iyi arama motoru olan Alta Vista'nın yaptığı hatalarla,google'ın yapmaması gerekenleri onun önünden giderek ona öğretmesidir.

Google'ın kurucuları Rus Yahudi bir ailenin çocuğu olan Maryland Üniversitesinde Matematik ve Bilgisayar mühendisliği okumuş ve Stanford üniversitesinde Yüksek Lisans yapan Sergey Brin ile yine Yahudi asıllı olup Michigan Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği okumuş tıpkı Sergey Brin gibi Yüksek Lisans için Standford'a gelmiş iki gençtir.Stanford'a gelmelerinin nedeni kitapta anlatılana göre bu üniversitenin bir teknoloji çiftliği olmasındanmış.Her türlü imkan olduğu için daha önce de bir çok dev şirket(Yahoo) bu kampüs içerisinde doğmuş.

Google bu iki gencin doktora tezidir.Arama motoru için tüm web i tararlar ve üniversitenin kendilerine sağladığı bilgisayarlarla milyonlarca link ve url indekslerler.Web sitelerinin sahiplerinden üniversite yönetimine şikayetler gelmeye başlar.Neden bizim sayfalarımızın içeriği taranıyor diye.Neyin peşinde oldukları hakkında bilgi isterler.Üniversite yönetimi bir süre tahammül eder ancak bir gün ikisi de kampüsten ayrılmak zorunda kalır.Bir anlamda kovulmuşlardır.Üzgün bir şekilde eşyalarını toplayıp üniversiteden ayrılırlar.Tek başlarına bu projeyi gerçekleştiremeyecekerini düşündükleri için sponsor aramaya başlarlar.Kendilerini anlatırlar işe yeni elemanlar alırlar.O gün için günde 10.000 den fazla arama gerçekleşiyordur. Ama ne yazık ki gelen teklifler çok düşüktür.Stanford'tan tanıdıları Cheriton onları SUN'un kurucularından olan Andy Becholsheim'le tanıştırmayı önerir.Mail gönderirler buluşmak için.Google'ın demosunu gösterirler buluştukları yerde.Bazı soruları yanıtlarlar ve google için ne istediklerini söylerler.Becholsheim ise bu yeterli değil bunun iki katı olmalı der.Page ve Brin bunu kutlamak için Burger King 'e gider ve kahvaltı yaparlar.7 Eylül 1998 de Google resmen kurulur.O güne kadar Sergey'in odasıdır ofisleri.Ancak artık çok dar gelmektedir bu oda ve başka bir ofis bulmak zorundalardır.Sergey'in kız arkadaşı onlara geçici bir çözüm sunar.Sergey'in kız arkadaşı Wojcicki Stanford kampüsü yakınlarındaki banliyöden 5 yatak odalı bir daire satın almıştır.Ama mortgage ödemelerini yapamayacağından korkmaktadır.İki boş odayı onlara verir.Onlarda ödemelerde Sergey'in kız arkadaşına yardım ederler.Google'ın ünü hızla büyümeye devam eder.Bu geçici ofis Time Dergisi'ne kapak olur.Time Dergisi Google'ı 1999'un en iyi siber teknolojisi ilan eder....


Şimdi kitabın hepsini de özetlemiş olmayayım.Bundan sonra Google'ın yaşadığı sorunlar engeller işci alımları,sponsor baskıları,reklam gelirleri,aramada ilk sıraların nasıl belirleneceği,spamlar ve geleceğin arama motorundan bahsediliyor.Benim için bu kitabı okumak büyük zevkti.Merak ettiyseniz siz de okuyun.

Bir dipnot ekleyeyim.
Hala Google'ın Teknoloji başkanı ve yönetim kurulu üyesi olan Sergey Brin, Forbes'a göre 18,7 milyar dolarlık servetiyle, dünyanın en zengin 100 insanından biridir.Dünyanın 32. en zengini Sergey'den sonra ortağı Larry Page gelir.O da 33. sıradadır.Larry,Sergey'den bi kaç ay büyüktür.Larry 37,Sergey de 36 yaşındadır.Bill Gates, Larry Page, Sergey Brin ve Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg dünyanın kendi çabalarıyla milyarder olan 4 insanıdır.

Arka Kapağında yazılanları da ekleyeyim tam olsun.

“Hem bir şirket, hem de bir konsept olarak Google interneti ve tüm bilgi evrenini değiştirmiştir. John Battelle ilgi çekici bir iş kitabı yazmıştır fakat o aynı zamanda daha fazla bir şey yapmıştır: o, araştırmanın ne anlama geldiğini ortaya koymak için Google’ın büyüleyici öyküsünü kullanmıştır.”
Walter Isaacson, Apsen Institute CEO’su
Time dergisi eski editörü, CNN’nin eski CEO’su


“Bu kitap ‘Yanıt’ diye adlandırılmalıydı John Battelle her zaman olduğu gibi düşündüren ve önemli bir araştırma yapmış. Eğer Google’ın neden her şeyi değiştirdiğini merak ediyorsanız, bu kitap tam size göre.”
Seth Godin, Mor İnek kitabının yazarı

“Battelle bu kitapla birlikte iki şey yapmıştır. O, her şeyin dijital olacağı gelecekte araştırma yapmanın neden önemli olduğunu ortaya koymuştur. Bundan daha etkili olarak bu yönde şimdiye kadar olan gelişmenin öyküsünü anlatmıştır.”
John Huey, Editoryal Yönetici, Time Inc.

“Yeni neslin en önemli eğilimlerinden birini anlamak için mutlaka okunması gereken bir kitap.”
Mary Meeker, Yönetici, internet analisti, Morgan Stanley

“Mükemmel bir kitap. Google’ın Büyülü Öyküsü kitabı, yıllar boyunca çok fazla kaybedeni ve çok az kazananı olmasına karşın, araştırma endüstrisinin gelişiminin çok yavaş olduğunu ortaya koymaktadır.”
L. Gordon Crovitz, Dow Jones and Company

Bu da ön tarafında yazıyor..

Hiç kimse ve gerçekten hiç kimse Google Hakkında John Battelle'den daha uzun,daha fazla ve daha zekice düşünmemiştir ve daha fazla araştırma yapmamıştır.


.........♫ Ne Dinliyorum ♫.........


Angus & Julia Stone - Paper Aeroplane
Ne Dinledim ?              Ŧคtเђ

Son Güncelleme

  • Le Renard Et L'enfant - Yıllar önce izlemiş olduğum ve belirli aralıklarla defaaten izleyip nasip olursa bir kaç kez daha izlemeyi düşündüğüm benim için özel bir film...
    1 yıl önce

------------Süper Lig--------------Ne Okuyorum ?

Nice Things

Haftanın Blogu                     Haftanın Yazısı

Haftanın Videosu              Haftanın Fotoğrafı

Herkesin Bir Popisi Vardır

Related Posts with Thumbnails

Sohbet Koyu.. Sen de Katıl !

................Çay da var hem. Çay içen mi?...........


................Çay Erdal Bakkal'da içilir ................

Son Yorumlar