Nays T!ng
"Gerçeğ!n Kenarından Hayatın Düzen!ne..."

Medeniyet Dediğin

Etiketler:


Tunus, Mısır derken Libya'ya geldi sıra. Birilerinin bu domino düzeni, tam hızını alıp yıkımlar gerçekleştirirken Libya'da işler beklendiği gibi olmadı. O birileri baktı ki Mısır'dan sonraki domino taşı olan Libya kendi kendine devrilmeyecek düzeneğe şöyle bir dokunmak istemeye başladı.Olmasın mı yani diktatörlükler yıkılmasın mı? Yıkılsın yıkılsın ama bu yıkımları iştahla isteyenlerin bugüne kadar o diktatörlerin ayakta kalmasını sağlayan devletler olması sinir bozucu geliyor bana. Kendilerinin peydahladığı güçleri yıkarak, zulüm görmüş baskı altında sefalet içinde yaşamış bunalmış halka kahramanlık yapmak iki yüzlülüktür. Hem Amerika hem de Avrupa bugün bu ülkelerde kendilerini yıkmakta ve kendilerinden kurtardıkları halklara şirin gözükmeye çalışmaktadır. Kaddafi'nin adam olmadığı tartışmaya bile değmez ama Libya halkı çok mu düzgün ? Bugün Kaddafi karşıtları ve isyanın başını çeken gruplar ellerinde Ömer Muhtar'ın posterlerini taşıyorlar ama Libya'da başka Ömer Muhtar yok ! Yok çünkü isyancılar da en az Kaddafi ve adamları kadar insaniyetten merhametten uzaklaşmış ve iğrençleşmiş durumda. Diyelim ki Kaddafi gitti.Peki kim gelecek yönetime? Yerde yatan yaralı polisin üzerinden defalarca jipleriyle geçen isyancılar mı?


Amerika ve Avrupa devletleri heyecanla Libya'ya girmeye hazırlanıyorlar. Kimsenin oranın halkını düşündüğü yok oysa. Çünkü Avrupa'ya göre medeniyet, kan kokusu alan bir çakalın kana gelmesi ya da aç bir kaplanın yaşamını devam ettirmesi için yavru bir ceylanı yemesi gibi içgüdüsel davranışların toplamından başka birşey değil.Amerikan halkı Amerika dışında başka bir ülkenin Amerika kadar özgür ve güçlü ve huzurlu bir hayatı haketmediğini düşünüp dünyanın tüm doğal kaynaklarını kendi malları gibi görüyorlar ve kim olursa olsun gidip o kaynakları ele geçirmeye çalışıyorlar. Onlara göre her şey Amerikan halkı için. Dünya onların diledikleri gibi kullanacağı madenler ve güzelliklerle dolu.Amerikalılar güçlü ve zengin bir babanın şımarık çocukları olmaktan rahatsızlık duymuyorlar. Babalarına "Onu istiyorum" demeleri yeterli. Öyle ya herşeyin bir fiyatı var sonuçta ve "üzümünü ye bağını sorma" diyebilecek kadar güçlü bir babaya sahip onlar.

Küresel bir güç olup Amerika'nın sözünü dinlemeyecek kadar özgür bir ülke olmadığın sürece senin simbiyoz bir ilişkiyle bölgesel güç olmanı bile sağlayabilir. Ama baktı ki uslu durmuyorsun başına Ermeni Soykırımı iddiası, terör örgütü , Kıbrıs'ı, Yunan'ı, faili meçhul cinayetleri, azınlıkları, ruhban okulunu, ekonomik krizleri diye uzayıp giden belaları açar ve içine kapatır seni. Müttefik olmak düşman olmaktan daha karlı değilse hemen çark eder ve düşman kesilir sana. Her alanda yolunu keser ekmeğinle oynar. Engeller çıkarmak doğrudan savaşmaktan daha az etkili oluyorsa bakmışsın savaşa girmişsin Amerika ile. Üstelik o çıkıp gelmiştir sen ona gitmeden. Kavga senin mekanında olur tüm rezilliği kendi evinde yaşarsın.Asker bir devletin çocuğudur. Doğal kaynaklar güzellikler tarihin kültürün ise karın kızın. Çocuğunu vurur, karına tecavüz eder seni de hapseder. Demokrasi dersi verirler gittikleri her ülkeye. Ders saatleri ülkeden ülkeye değişiklik gösterir. Petrolün, madenin ne kadar çoksa o kadar anlama özürlüsündür onlara göre.Anlamazsın bir türlü demokrasiyi. Zaten vaktinden önce anlayanları yaşatmaz. Senin ülkenin geçmişi bombalanırken, sevdiklerin bir bir yok olurken, cebindeki tüm paranı zorunlu demokrasi derslerine harcamışken Amerikan halkı tv kanallarında obezliği masaya yatırıyor, kırmızı halı kritikleri yapıyordur. Her zaman olduğu gibi savaş Amerika'nın değil onunla savaşanın kaderi oluyor.Başarı; onur şeref ve insanlıkla değil güç ve para ile ölçüldüğü için dişlerinin arası çocuk etleri dolu insanların, petrol-kan karışımı tükürükler saçarak yaptıkları iki üç insanlık nasihati yalakaları tarafından barış ödülleriyle taçlandırılıyor. Avrupa'nın dışlanmış barbarlarından oluşan Amerika ve tarihin en barbar insanlarını doğuran Avrupa'nın daha düne kadar kadının insan olup olmadığını tartışıp, pisliklerini sokaklara atarken, domuz gibi kokup, yıkandıkları için de insanları müslüman diye fişleyip öldürürken şimdi kendilerini medeniyetin beşiği olarak görmeleri ne sinir bozucu bir komedidir. Dünya soykırımı onlarla tanımadı mı, ırk renk ayrımını onlarla yaşamadı mı? Özgürlük adı altında milyarlarca müslümanın saygı duyup sevip benimsediği peygambere hakaretler etmediler mi? Hangi medeniyetten bahsediyorlar ? Hangi demokrasiden hangi özgürlükten ? 1400 sene önce köle efendi düzenini kaldıran İslam medeniyeti varken hangi yüzle yakın tarihte Afrikadan getirip köleleştirdikleri ve sonra da siyahi oldukları için insan yerine koymadıkları insanlar hala aralarındayken medeniyetten söz ediyorlar. Barbarlıkları sayesinde zengin olan ve o rahatlık içinde sanat yapma şansı bulan Avrupalıların sömürdükleri ülkelerin geri kalmışlıklarıyla bu kadar ilgilenmelerini "gönüllü cefakar kahraman demokrasi hocalığı" ünvanlarıyla mı ödüllendirmeliyiz.

Avrupanın medeniyeti sadece bir balon.Bir de aç kaldıklarında görelim bakalım medeniyet neymiş. Japonya onca felaket yaşadı hem geçmişte hem de bugün. Yağmalamaya rastladınız mı? Çalan çırpan var mı? İsyan var mı? Adamlarda utanma onur şeref haysiyet var.Ve gerçek medeniyet budur işte. Neyse Libya'ya döneyim yine.Türkiye'den yardım istemişler. Oysa en sevmedikleri ülkelerin başında gelir Türkiye.Oradaki halk Türkleri sevmez.Neyse konu bu da değil.Halkın bozulmuşluğu ve kaybettiği insaniyet kaybettiği merhamet. Nasıl yaşarsanız öyle yönetilirsiniz hadisinde olduğu gibi Libya halkı yaşadıklarını haketmedi diyemeyiz ve galiba yaşayacaklarını da hakediyor.
8 Yorum:

Güzel bi yazı olmuş,bi miktar rahatlamış olduğunu da tahmin ediyorum içini boşalttığın için :) Yalnız Amerikan halkının yönetimin bu riyakar tavrından yüzde yüz memnun olduğunu söyleyemeyiz yine de.Sanat kesimi yada halktan gösterilerle sık sık protesto ediliyor aslında.Her ne kadar çok fazla etkin olamasa da sadece üzüm yemesi beklenen bi halk için duyarlı tepkiler bana göre.Bush un gönderilmesi de bu çerçevede gelişti diyebiliriz.Obama dan beklenen onurlu siyasetin de vuku bulmasını zaman gösterecek deniliyordu ancak Onun da Libya yaklaşımı alışılagelmiş siyasetin dışına taşamadı malesef.Ne diyebiliriz ki imtihan kimileri için varlıktır kimileri için yokluk :)


Amerikan halkı kendi başkanlarını seçemeyecek kadar kıt bir demokrasiye sahip. Kimin başkan olduğu da hiç önemli değil zaten. Çiziimiş bi yol var ve Amerikan halkı yolu değil yolcuların sırasını değiştirebiliyor ancak. Bakarsak Bush hala deevletin en önemli noktalarında operasyonlar yürütüyor. Aslında kulağa hoş geliyor ama öyle değil. Herkes biliyor ki kimin başkanlık koltuğunda oturduğu değil kimin yönettiği önemli. Filmlerine bakınca Amerikan halkının diğer dünya ülkelerine bakış açısını rahatlıkla görebiliriz.Hep kahramanlar, hep kazanan.


Bardağın dolu tarafını görme huyum kurusun :) Ben yine de Allahın adaletine inanıyorum.Yaşananlar ve yaşattıkları için Amerika da,zulmettiği halk ta önemli bi imtihanda.Her iki tarafın da kazanması dileklerimle diyeyim.Herkes vakti gelince hesabı ödeyecek..


Yine de inanıyorum ne demek Tazecim [? böyle mi demeliyim :) ] Tabi ki Allah adaletlidir.Ben de inanıyorum onun adaletine.Ama Allah insanlara kendi adaletinden küçücük dağıtmış ve o adalet ile yaşamalarını istemiş.O küçücük pay bile şerefli ve huzurlu bir hayat için yeter de artar bile. Kullanmayanların hayvanlığından bahsettim o kadar :)


Birde başka boyutu var isyancıların.
Acımasız bir ebebeynle büyüyen çocukların çoğuda acımasız olur misali.
Bütün problem halkın bilinçsiz bırakılması :Şekil a -bakınız Türkyenin çekildiği yol.
Yani toplumun her kesiminde yanlış bir mantık var Libyada
ABD........onun hakkında söylenecek o kadar şey var ki ...
Güçlü devletlerin klasik pisliği işte :)


O halde Osmanlı klasik Güçlü devletlerden olmadı hiç :) Sömürmedi. Tam tersine medeniyet götürdü. Okullar açtı. Camiler medreseler köprüler yaptı. Adaleti sağladı. Zulüm gören her kimse dinine rengine ırkına bakmadan koştu.Çok büyüktü ama hiç klasik güçlü devlet olmadı.Ya da Osmanlı büyük bir devletse(ki bence öyleydi) başka büyük henüz gelmedi. gizli cıa nın başındaki adam Friedman diyor ki "öyle bir güç ancak aynı insanlar tarafından yeniden gelebilir." Tekrar osmanlı olmayacak ama herkes örnek alacak. bağlanacak. sığınacak. güvenecek. yanımızda olacak.ben ümitliyim Türkiye'den.


Günümüzdeki güçlü devletlerle kıyaslandığında ,osmanlının çizgisi daha insanca geliyor.
Lakin ben yinede tarih anlatmadığı şeylerde olabileceğini düşünüyorum.
Mutlaka bazı durumlarda osmanlıda hatalar yaptı,kendi halkınada ,dünyayada.
Batının kaybolmuş insanlığında,osmanlı daha masum mutlaka.
Ama sütten çıkmış akkaşık oldugunu düşünmüyorum, bu bana çok mantıklı gelmiyor. (Kişişel düşüncem )


İlaveten : Türkiyemden umutlu olmayı bende istiyorum.
Fakat toplum ,adalet ,ahlak ,siyaset hepsinde müthiş bir yozlaşma mevcut.
Umarım ,toplum olarak aşarız bu eşikleri :(


.........♫ Ne Dinliyorum ♫.........


Angus & Julia Stone - Paper Aeroplane
Ne Dinledim ?              Ŧคtเђ

Son Güncelleme

  • Le Renard Et L'enfant - Yıllar önce izlemiş olduğum ve belirli aralıklarla defaaten izleyip nasip olursa bir kaç kez daha izlemeyi düşündüğüm benim için özel bir film...
    1 yıl önce

------------Süper Lig--------------Ne Okuyorum ?

Nice Things

Haftanın Blogu                     Haftanın Yazısı

Haftanın Videosu              Haftanın Fotoğrafı

Herkesin Bir Popisi Vardır

Related Posts with Thumbnails

Sohbet Koyu.. Sen de Katıl !

................Çay da var hem. Çay içen mi?...........


................Çay Erdal Bakkal'da içilir ................

Son Yorumlar