Nays T!ng
"Gerçeğ!n Kenarından Hayatın Düzen!ne..."

Facebook Masalları


Kelime anlamı “Yüz Rehberi” kurulduğu 2004 yılında bu isim ile özdeşleştirilebilirdi ancak bugün Facebook’u Yüz Rehberi olarak tanımlamak televizyona fotoğraf çerçevesi demekten farksız olur. Aslında herkes facebook için farklı bir tanım yapabilir. Çünkü herkesin kullanım amacı farklı olabiliyor. Kimisi ilkokul arkadaşını, eski mahallesinden çocukluk arkadaşını, ortaokul öğretmenini buluyor kimisi de helal süt emmiş hayırlı bir kısmet. Kimisi bir grup oluşturup öğrencilerini dersler hakkında bilgi paylaşımı ve duyurular yapıyor kimi el emeği göz nuru işlemelerini satışa çıkarıyor. Kimi müşterilerinin öneri şikayet ve beğenilerini kontrol ediyor, kimi de kayıp çocuğunu arıyor. Artık canlı yayın programları izleyicileriyle facebook sayesinde anında iletişime geçebiliyor anketler düzenleyebiliyor ve hatta programın akışını beraber belirleyebiliyorlar. Mesela Emily Liebert’in Facebook Masalları adlı kitabında anlattığı bir modern zaman mucizesini paylaşayım sizinle.

Cathy Schroeder adında bir kadın yakın arkadaşıyla birlikte mezuniyetlerinin 20. yılı kutlaması hakkında konuşuyorlar. Bir kutlama düzenlenecek ve ikisi de heyecanlı tabi. Kim şimdi nerede ne durumda kiml evli kaç çocuğu var ne oldu merak ediyorlar. Derken bir arkadaşından etkinlik hakkında bilgilerin paylaşıldığı bir facebook grubuna üye olması için tıklamasını istediği linkin bulunduğu bir mail geliyor. O da daha önce ismini duyduğu bu siteye üye oluyor. Öğlene kadar bir çok arkadaşıyla iletişime geçiyor. Durun durun hikaye bu değil. Yani facebook sayesinde arkadaşlarıyla iletişime geçmiş olması değil hikaye. İlginç gelişmeler bundan sonra başlıyor. Eklediği arkadaşları arasında eski erkek arkadaşı da var. Durun bekleyin bu da değil ilginç olan. Yani tekrardan alevlenen bir aşk hikayesi de değil. Çünkü adam da evli Cathy de. Hem Cathy ile bu eski erkek arkadaşı Scott, zaten zaman zaman haberleşiyorlar. Ama böyle bir platform üzerinde de iletişime geçebiliyor olmaları her ikisinin de hoşuna gidiyor. Neyse aradan belli bir süre geçiyor.Cath bir gün sitede dolaşırken gözü Scott un paylaştığı bir iletiye takılıyor. Scott böbrek donörüne ihtiyacı olan Beth adında bir arkadaşından bahsetmiş ve bir istekte bulunmuş bu iletide. "Kan grubu 0 olan varsa bu linke tıklasın" diyerek. Cathy de ara sıra kan veren birisi ve ilginç olan onun da 0 kan grubunda olması. Başta önemsemiyor ama sonra şöyle düşünüyor. Scott için önemli olan bişey benim için de önemlidir. En azından bir bakayım işaret ettiği siteye. Linke tıklıyor ve bir siteye gidiyor orada hikayeyi okuyor ve çok etkileniyor. Çünkü donöre ihtiyacı olan Beth adındaki genç kadın iki çocuk annesi ve yaşaması için gerekli olan böbreğin bulunması için çok fazla zamanı kalmamış. Etkileniyor ama daha önce organ bağışında bulunmayı hiç düşünmemiş. Beth'e bir mail gönderiyor. Durumunuzu öğrendim.Çok üzgünüm. Bir gelişme var mı bulabildiniz mi diye. Beth de ona ilgisi için teşekkür ediyor ve gerekli olan böbreğin hala bulunamadığını söylüyor bir de ekliyor "Lütfen linki arkadaşlarınıza gönderir misiniz?" Cathy yardım etmek istiyor. Hiç tanımadığı bu kişiye tekrar mail atıyor. Böbreğin nakledilmesi halinde yaşama şansı ne olur ve böbrek veren kişi için riskler neler? Beth de ona durumu anlatıyor neyse Cathy kocasının itirazlarına rağmen böbreğini vermeye karar veriyor. Ancak yapılan testler sonucunda Cathy'de böbreğini vermeye engel olacak derecede kötü huylu bir tümöre rastlanıyor. Çok üzülüyorlar ancak doktorları bir test daha yapmak istiyor ve bu kez tümöre rastlanmıyor. Böbrek nakli gerçekleşiyor. Kadın sağlığına kavuşuyor ve iki aile sık sık bir araya geliyorlar. İki kadın ayrılmaz iki dost oluyorlar. Facebook’ta arkadaşının paylaştığı bir link sayesinde iki çocuk küçük yaşta annesiz kalmaktan kurtulurken, genç bir anne küçük çocuklarının büyümesine şahit olma fırsatı buluyor.
4 Yorum:

Cathy de böbrek nakline engel bi tümör bulunduğunu okuduğum satırda tüylerim diken diken oldu.Herkesin şu an iyi olmasına sevindim.Face gerçekten mucize ! Ben seviyorum kendisini.Güzel paylaşım olmuş Fd.Sevgiler...


:) Evet tam da ne olacak şimdi dediğimiz anda güzel haber :) Sevgiler.


Çok entersan bende bir felaket haberi bekliyordum. Tam tersi hikayeler çok yaygın olduğu için insan şaşırıyor böyle şeyler duyunca. Çok güzel. Sağol paylaştığın için. :)


tersi hikayeler de çok ama onları paylaşmanın önemi yok :) sağol :)


.........♫ Ne Dinliyorum ♫.........


Angus & Julia Stone - Paper Aeroplane
Ne Dinledim ?              Ŧคtเђ

Son Güncelleme

  • Le Renard Et L'enfant - Yıllar önce izlemiş olduğum ve belirli aralıklarla defaaten izleyip nasip olursa bir kaç kez daha izlemeyi düşündüğüm benim için özel bir film...
    1 yıl önce

------------Süper Lig--------------Ne Okuyorum ?

Nice Things

Haftanın Blogu                     Haftanın Yazısı

Haftanın Videosu              Haftanın Fotoğrafı

Herkesin Bir Popisi Vardır

Related Posts with Thumbnails

Sohbet Koyu.. Sen de Katıl !

................Çay da var hem. Çay içen mi?...........


................Çay Erdal Bakkal'da içilir ................

Son Yorumlar