Nays T!ng
"Gerçeğ!n Kenarından Hayatın Düzen!ne..."

Google'dan Önce Arama - 1


Pek çok bakımdan ilk internet arama motoru olma onuru 1990 da McGill Üniversitesinden Alan Emtage adlı bir öğrenci tarafından yaratılan Archie adlı bir arama uygulamasına aittir.

1990 la birlikte akademisyenler ve teknolojistler kağıtları, teknik verileri ve diğer belge türlerini kamusal erşime açık makinelerde saklamak için düzenli olarak interneti kullanmaktaydı.Makinenin tam adresi ve dosya adınız olmadığı müddetçe bu arşivleri bulmak neredeyse imkansızdı. Arcihie internet tabanlı arşivleri taradı. Zaten adı da buradan geliyor. Bulduğu tüm belge ve dökümanın indeksini oluşturuyordu. Ancak web öncesi çağ pek kullanışlı değildi. Sıradan insanlar bunu kullanamıyordu. Aslında o sıralar sıradan insanlar zaten internetle uğraşmıyordu. İnternet teknolojistler ve akademisyenlerin tekelindeydi. Aramak belirli çevrelerin sorunuydu. Ama o az sayıdaki insan için bile gerçekten bir sorundu aradığını bulmak. Aramak istediklerini anahtar kelimelerle arıyorlar. Archie de onlara aradıklarını bulabilecekleri bilgisayarların adreslerini veriyordu. Kullanıcı tek tek bilgisayarlara bağlanıp aradığını bulmak için kurcalıyordu. Kullanışlı mıydı tabi ki hayır. Ama en azından hiç yoktan iyiyidi. Archie bir nebze işlerini kolaylaştırmıştı. Ama o bir internet arama motoruydu. Web arama motoru değildi.
1993 ile 1996 arasında web 130 siteden 600 binin üzerinde siteye çıktı. Web geliştikçe aramanın temel sorunu da değişti. Arama artık sınırlı sayıda insanın değil herkesin sorunuydu. İnternetin tamamının bir bilgisayarda olduğunu düşünün. Temel de zaten öyledir. Birbirine bağlanan tüm bilgisayarlar eğer tek bir büyük bilgisayarı oluşturuyorsa internet dolaylı olarak aslında tek bir bilgisayarda depolanmış demek oluyor. Biz daha somut bir şeyden bahsediyoruz şimdi. Bir bilgisayar düşünün. Her gün yapmanız gereken bir şeyleri unutuyorsunuz, sevdiklerinizin doğum gününü, hoşunuza giden bir sözü , yapmayı planladığınız bir etkinliğin tarihini , o gün okulda öğrendiklerinizi. Ve bunları unutmamak için veya ilerde tekrar yararlanmak için bilgisayarınıza not almaya karar verdiniz. Ama bilgisayarı tüm aile fertlerinin kullandığını düşünün. Ve bu yaptığınız not tutma işini sizden görünce onlarda bu şekilde kullanmaya başladı. Önce aile fertleri derken bir süre sonra akrabalarınız da zaman zaman bilgisayarınıza veriler yüklediler ve komşularınız. Kaybetmemek için bilgisayarınıza attığınız dökümanların , unutmamak için not tuttuğunuz sayfanın sizinle alakalı olmayan bir sürü başka belge ile dolduğunu ve karmaşık hale geldiğini düşünün. Sizin dosyanızla aynı isme ait onlarca dosya. Sizin yazdıklarınıza benzer belgeler. Sizin haberiniz olmadan defalarca kez kopyalanıp çoğaltılmış veriler. Artık orda olduğunu bildiğiniz ama kaybettiğiniz bir sürü şeye sahipsinizdir bilgisayarınızda. Yapmanız gereken şey aramak olacaktır.

Bazen onu bulmak bulmak istediğiniz şeyi tekrardan oluşturmaktan daha uzun vakit alabilir. Web’in 130 siteden 600 bin sitenin üzerine çıktığını söylüyoruz. Daha çok ve daha karmaşık. Bugün ise durum dudak uçuklatıcı düzeyde. Netcraft’ın yaptığı internet araştırmalarının Aralık 2010 verilerine göre dünyada internet üzerine şu anda 275 milyon adet site var.

Archie bu değişime ayak uyduramamıştı ama gelişmeleeri dikkatle izleyen biri vardı.Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde araştırmacı olarak çalışan Matthew Gray’ın öncülüğünde www wanderer adında bir arama motoru geliştirildi. Gelmiş geçmiş en büyük arama motoru olmadı ancak ilkti.Wanderer kendinden sonra gelen arama motorlarının gerisinde kalmaktan kurtulamadı. Onu geride bırakan ilk isim Steve Jobs’un şirketi Next için çalışan, aynı zamanda da Washington Üniversitesinde araştırmacı olarak görev yapan Brian Pinkerton’du. Pinkerton webcrawler ismi verilen arama motorunu tesadüfen bulacaktı. Next, bilindiği üzere Apple’ın kurucu ortağı Steve Jobs’un yönetimde güç kaybetmesi sonrasında işten ayrılmak zorunda kalması ile kurduğu bir bilgisayar şirketiydi. Next adlı bilgisayarlar için geliştirilen Nextstep işletim sistemine uyumlu web tarayıcısı yapma görevini yürüten Pinkerton bu çalışmalar sırasında webcrawler ı da geliştiriyordu. Webcrawler aramanın evrimi açısından bir kilometre taşıdır. Çünkü bulabildiği tüm web dökümanlarının tam metnini ilk kez o indeksledi. Pinkerton bu projesini 2004 te çevrimiçi hale getirdi. Altıncı ayında bir milyonuncu aramasına ulaştı. Haziran 1995 te Web’e ilişkin ilk yatırımını yapan AOL (America OnLine) WebCrawler’ı yaklaşık 1 milyon dolara satın aldı. AOL bugün Amerikanın en büyük internet servis sağlayıcısı. Aynı zamanda arama motoru, AOL İnstant Messenger(Anında mesajlaşma servisi) ve mail hizmeti de veriyor.

Devamı gelecek...
2 Yorum:

Bu tür işler çıkaran beyinlere hastayım.
Olsun belki bir sonraki girişimi tutar.


Aynen ben de :) Adam zaten filmden fırlamış gibi :)


.........♫ Ne Dinliyorum ♫.........


Angus & Julia Stone - Paper Aeroplane
Ne Dinledim ?              Ŧคtเђ

Son Güncelleme

  • Le Renard Et L'enfant - Yıllar önce izlemiş olduğum ve belirli aralıklarla defaaten izleyip nasip olursa bir kaç kez daha izlemeyi düşündüğüm benim için özel bir film...
    1 yıl önce

------------Süper Lig--------------Ne Okuyorum ?

Nice Things

Haftanın Blogu                     Haftanın Yazısı

Haftanın Videosu              Haftanın Fotoğrafı

Herkesin Bir Popisi Vardır

Related Posts with Thumbnails

Sohbet Koyu.. Sen de Katıl !

................Çay da var hem. Çay içen mi?...........


................Çay Erdal Bakkal'da içilir ................

Son Yorumlar