Nays T!ng
"Gerçeğ!n Kenarından Hayatın Düzen!ne..."

24 x ∞ = ∞


Şimdi normal nefes alıp verdiğiniz bir andasınız.. Nefes alıp verdiğinizi bile düşünmediğiniz bir an. Her şeyin normal seyrettiği bir zaman dilimindesiniz. Zamanın nasıl da çabuk geçtiğini düşündüğünüz bir zaman. Şimdi tam şu anda durdurun herşeyi. Gücünüzün durdurmaya yettiği herşeyi durdurun hemen. Nefesinizden başlayın birşeyleri durdurmaya. Her geçen saniyeyi sesli olarak sayın. Ama sevgilinizin kulağına onu ne kadar çok sevdiğinizi fısıldarken ki gibi değil mesela. Fanatiği olduğunuz takımın maçına gitmişsiniz de bir tezahürata başlamadan önce 3'e kadar sayıyormuşsunuz gibi. Şöyle. Biiiirr..İkiiii. Üüüççççç. Şimdi tuttunuz değil mi nefesinizi? Başlayın saymaya.

Biiirr. İkiiiii. Üüüüç. Döööört.Beeeşş.Altıııı.
Yediii. Sekiiiizz. Dokuuuuzz. Ooonnn. Oonbiiirr. Ooonnikiiii.
Onnüüüüççç. Oondööörttt. Ooonnbeeeşş. Oonnaltıııı. Onnyediii. Onsekiiiiz.
Onndokuuuuzz. Yirmiiii. Yirmibiiir. Yirmiiikiii. Yirmiiiüüüçç. Yirmiiidööörttt.

Nefesiniz kaça yetti en son? Eskisi gibi normal mı nefes alış verişleriniz? Ciğerinizdeki bir nefesten kopardığınız 24 küçük nefes bile canınızı nasıl yakıyor değil mi? Kalp atışlarınız nasılda hızlandı, gözbebekleriniz nasıl da panikledi ve nasıl da boğuluyordunuz değil mi? Altı üstü ciğerinizden kopardığınız 24 küçük nefes. Ya nefesinizi değil ciğerinizi verseydiniz ?

Dün akşam yemekten sonra kaç meyve yediğinizi sayabilirsiniz. Mesela 2 elma bir 1 muz. Bu sabah kahvaltıda içtiğiniz çayı sayabilirsiniz. 3 bardak gibi. Bugün okulda kaç dersiniz olduğunu söyleyebilirsiniz. 6 ders gibi. Okul veya iş çıkışı gidip mağazadan aldığınız bir gömleğe veya eteğe verdiğiniz parayı da sayabilirsiniz. 25 Tl veya 30 Tl gibi. Pastane ile evinizin arasının kaç adım olduğunu, şimdi şu anda Taksime gitmek isteseniz kaç saatte orda olabileceğinizi de hesaplayabilir sayabilirsiniz. Kaç saat uyuduğunuzu da, kaç yaşında olduğunuzu da, kaç yıldır evli olduğunuzu da sayabilirsiniz. Amaaaa insanları sayamazsınız. Hayatları sayamazsınız. Sadece "bir insan" vardır. İki insan olmaz. İki tane "bir insan" dır o. 24 şehit denilemez. İnsanları nitelerken 24 yürek, 48 kol, 24 karaciğer, 48 göz diyemezsiniz. Çünkü insanlar sayılamayan varlıklardır. Sonsuz bir nefestir onların taşıdıkları. İçlerinde bu dünyaya ait olmayan sonsuz bir ruh taşırlar. Sonsuzu kaçla çarparsan çarp yine sonsuzdur. Her biri ayrı bir dünyadır onların. Ayrı ayrı insanlar. Ayrı ayrı hayatlar. Her biri ayrı bir ümitle vardı. Hayatlar toplanmaz. Ümitler gibi.

Kendimi o kadar suçlu hissediyorum ki ben. O kadar işe yaramaz ve değersiz hissediyorum ki anlatamam. Hepimizin üzerinde hakları var onların. Bugün onların yerinde olmaya tercih ettiğimiz her ne varsa o şeyin en iyisini yapmaya mecburuz. Onlarla birlikte mücadele etmeye "okumayı" mı tercih ettik? O halde elimizden gelenin en iyisini yapmak ve üretmek zorundayız. Öğretmen misin ? Pırıl pırıl vatanını seven değerlerine bağlı ve ülkesine faydalı gençler yetiştirmek boynunun borcu. Doktor musun ? İnsanlara ülken için hizmet etmek boynunun borcu ? Mühendis misin ? Yerli uçak, araba, tohum, tank üretmek Japonlarınkinden daha sağlam binalar dikmek, daha kaliteli tarım ürünleri yetiştirmek boynunun borcu ? Taksici misin ? Haram lokma yemeden alnının teri ile ekmeğini kazanmak zorundasın. Çalışmak zorundayız. Hepimiz. Dürüst bir şekilde. Yılmadan. Birilerine boyun eğmeden.

Son olarak mecliste olup bu devletin verdiği maaşla karınlarını doyurup Pkk ya terör örgütü diyemeyen Bdp için de bir kaç cümle söylemek istiyorum. Zaten bir işe yaradıkları yok. Bir de çıkmış kimi savunuyorlar utanmadan. Ağzını açan "Savaş" diyor. Ne savaşı ya. Siz kimsiniz ki ? Kim demek yanlış oldu." Nesiniz?" demeliyim. Savaş devletler arasında yapılır. Ve insanlara karşı yapılır? Şehre inen domuzları temizlemek ne zamandan beri savaş oldu ? Diğer yandan en başından beri söylediğim şey şu : Bu pisliğin altından Suriye çıkacaktır. Saldırıdan bir gün önce Suriye Muhalifleri Türkiye'de idi. Türkiye'nin desteğini almışlardı. Esad'ın köpekleri yaptı bunu. Suriye şimdiye kadar karışıktı ama şimdi kaşınıyor. Esad'da Pkk da intihar etti. Suriye ile bir savaşa çekilmek istendiğimiz çok açık. İnceldiği yerden kopsun !
5 Yorum:

Duygular ne kadar da aynı...Gönlünüz sağolsun...Vefanız gibi.


Sonuna kadar katılıyorum. İnanılmaz etkileyici bir yazı olmuş. Girişte olayın acı gerçekliğini gözümüze gözümüze soktuğun, son paragrafta ise duygularımıza tercüman olduğun için teşekkürler...


Her kelimesine katılıyorum, özellikle savaş insanlara karşı yapılır cümlesine.

Hakkari'de bir askerimiz var bizimde. Ondan haber alana kadar neler yaşadıgımızı anlatamam. Ya artık hiç haber alamayacak olanlar?....


Ecehan : Farklı hissetmek mümkün mü ki ? Hepimiz aynı gemide değil miyiz sonuçta ? Siz de sağolun.

Zeynep Şeker : Daha yazılacak çok şey var ama bir yerden sonra susmak daha doğru. Teşekkür ediyorum.

Aslı : Aslı öncelikle diğer tüm askerlerimiz gibi O da sağ salim evine döner. Hayırlı teskereler şimdiden. İnşallah artık kimse kötü haber almaz. Benim bi arkadaşım ve akrabam da şimdi oraya sözleşmeli olarak gidecek. "Bi şekilde geçer zaman" dedi. "Senin orda bi şekilde zamanın geçer tamam da, peki annenin burda gerçer mi zamanı ?" diye sordum. Sustu. Gidecek.

Diplomalı Bakkal : İçimiz olmalı o.


.........♫ Ne Dinliyorum ♫.........


Angus & Julia Stone - Paper Aeroplane
Ne Dinledim ?              Ŧคtเђ

Son Güncelleme

  • Le Renard Et L'enfant - Yıllar önce izlemiş olduğum ve belirli aralıklarla defaaten izleyip nasip olursa bir kaç kez daha izlemeyi düşündüğüm benim için özel bir film...
    1 yıl önce

------------Süper Lig--------------Ne Okuyorum ?

Nice Things

Haftanın Blogu                     Haftanın Yazısı

Haftanın Videosu              Haftanın Fotoğrafı

Herkesin Bir Popisi Vardır

Related Posts with Thumbnails

Sohbet Koyu.. Sen de Katıl !

................Çay da var hem. Çay içen mi?...........


................Çay Erdal Bakkal'da içilir ................

Son Yorumlar