Nays T!ng
"Gerçeğ!n Kenarından Hayatın Düzen!ne..."

Yalansın Dünya


Bu aralar kara bulutlar dolaşıyor ülkemiz üzerinde. Düşünecek çok şey varken neden yazacak tek bir şey bulamıyorum. Bu kadar yardımsever bir milletin parçası olmaktan gurur duyuyorum. Bir kaç kendini bilmez cahilin ettiği laflara itibar etmezsek acımız azmış gibi bir de bunlar için moralimizi bozmazsak daha iyi olacak. Geceden sonra sabah, kıştan sonra bahar nasıl geliyorsa öyle güzel olacak ülkemizin geleceği. Sabır.


Her toplumda hastalıklı düşüncelere sahip insanlar yetişir. Ama toplumların hasta olup olmadığı o hastalıklı düşüncelere nasıl baktıklarıyla nasıl tepki verdikleriyle belli olur. Bizim milletimiz özellikle gençlerimiz artık çok daha bilinçli. En azından bilinçli kesim sesini çok rahat bir şekilde duyurabiliyor ve dar görüşleri, hastalıklı düşünceleri kontrollü bir şekilde bastırabiliyor. Twitter başta olmak üzere sosyal medyanın doğru kullanıldığı taktirde nasıl bir nimet olduğunu da görmüş olduk.


Bu kadar şeyin üst üste gelmesi elbette psikolojimizi olumsuz etkiliyor. Annesiz babasız kalan çocuklar , evlatlarını kaybeden anneler babalar, eşini dostunu abisini kaybeden insanlar nasıl ki sevgiye şefkate yardıma muhtaçlarsa nasıl ki psikolojik olarak olumsuz etkileniyorlarsa, toplum olarak da aynı acıyı paylaştığımız için bu günlerde "toplumsal bir travma" geçirme tehlikesi mevcut. Ama bunun yanında daha geçen gün okuduğum bir haberde yapılan bir araştırmanın sonuçlarının "Türk insanının kaza anında başkasına yardım etmeye çalıştığını, olay yerinden kaçmayıp kazazedelere güven vermeye kendisi dışındakileri sakinleştirmeye uyarmaya yani onu kurtarmaya çalıştığını" ortaya koyduğunu söylüyordu. Bu durum dünyanın başka hiçbir milletinde yokmuş. O anki psikolojik davranışların yansıması böyleymiş. Evet biz buyuz işte. Yunus'tur bizim atamız. Mevlana'dır rehberimiz. Gururluyuz.
Bugün Yunus' u kaybettik. Eve geç gideceği için babasından korktuğu kadar korkmuyordu ölümden. Deprem sırasında onu korumak için üzerine kapaklanan adamın hatırına onu bir müddet daha yaşattı Allah. " Eyvah çok geç olmuş. Babama söylemeyin" derken aklından kim bilir neler geçiyordu. Yunus için çok geç kaldığımızı babasına kim söyledi acaba?


Aslında yazmayacaktm. Yazamıyordum çünkü. Alttaki videoyu hazırlamıştım yayınlamak için.

Yunus Emre'nin bir şiiri "Yalan Dünya".

5 Yorum:

bir kaç kendini bilmez cahil de hiç asımsanacak sayıda değil maalesef ..?
Öz eleştiri yaparsak .. Bize neler oluyor ? ne hale geldik ?


en güzel cevabı zaytung da okuyabilirsın şu anda. Allah akıl fikir versin ne diyeyim.


Onu bende düşündüm.Gerçekten çok acıydı "keşke cafeye gitmeseydi evimizde hiç hasar yoktu" demiş babası:((


askerdeki abisine harçlık göndermek için bişeyler satıyormuş . O yüzden girmiş oraya.


babam çok kızacak demesi..hakikaten yalan dünya


.........♫ Ne Dinliyorum ♫.........


Angus & Julia Stone - Paper Aeroplane
Ne Dinledim ?              Ŧคtเђ

Son Güncelleme

  • Le Renard Et L'enfant - Yıllar önce izlemiş olduğum ve belirli aralıklarla defaaten izleyip nasip olursa bir kaç kez daha izlemeyi düşündüğüm benim için özel bir film...
    1 yıl önce

------------Süper Lig--------------Ne Okuyorum ?

Nice Things

Haftanın Blogu                     Haftanın Yazısı

Haftanın Videosu              Haftanın Fotoğrafı

Herkesin Bir Popisi Vardır

Related Posts with Thumbnails

Sohbet Koyu.. Sen de Katıl !

................Çay da var hem. Çay içen mi?...........


................Çay Erdal Bakkal'da içilir ................

Son Yorumlar