Nays T!ng
"Gerçeğ!n Kenarından Hayatın Düzen!ne..."

Blog Çağı | Ceyda Aydede


Global Tanıtım Halkla ilişkiler ve Araştırma Ltd’nin kurucusu ve genel müdürü olan, 2003 yılında Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği (IPRA) ‘nın dönem başkanlığını yapmış ve halkla ilişkiler sektöründe çeşitli kurum ve yayın organlarınca verilmiş başarı ödüllerinin sahibi Ceyda Aydede, bilgi çağında globalleşmenin etkisiyle değişim sürecine giren gazetecilik, habercilik, televizyonculuk, medya ve pazarlama anlayışını mercek altına almış ve gelecek için daha yalın alternatif iletişim kanalları bulmamız gerektiği kanaatine varmış. Bu anlamda blogların yakın dönem için en uygun alternatif iletişim kanalı olabileceğini düşünmüş ve başlamış “blog” denilen şeyi daha ayrıntılı olarak incelemeye. Bu konu ile alakalı olabileceğini düşündüğü tüm kitapları taramış ancak tam olarak aradığını bulamayınca “bloglara” dalış yapmış ve tabiri caizse olayı yerince incelemek istemiş. Blogların daha fazla kesim tarafından daha etkili olarak kullanılmasını sağlamak için bir “bilinçlendirme” misyonu edinmiş. Bu kitap da bu misyonun ürünü.
Kitap dört bölümden oluşuyor. İlk bölümde pazarlamanın dünü ve bugününü ele almış. 60’lar, 70’ler, 80’ler 90’lar şeklinde 10’ar yıllık dilimlerde öne çıkan pazarlama özelliklerinden, trend ve stratejilerinden bahsetmiş. İkinci bölüm , “bloğun doğuşu” ile değişen pazarlama hakkında. Blogun ne olduğu, nasıl dğduğu, pazarlamayı nasıl etkilediği ve etkileyeceği, son olarak da blogda altın kurallar yer alıyor. Üçüncü bölümün ana başlığı “Kurumsal Bloglar” . Burada şirketlerin bloglarla tanışması, bloglara nasıl baktıkları, iş dünyasının blog sahibi olma nedenleri ve kurumsal blogların faydalarından söz etmiş. Dördüncü ve son bölümde blogcular için bir klavuz hazırlamış yazar. Blog kurallarından, blog kültüründen ve kimlerin blog tutması gerektiğinden bahsetmiş.

Blog veya Pazarlama alanlarında araştırma yapmak isteyenler için önemli bir kaynak olabilir. Ancak bu kitaptan sonra “blog ve yeni pazarlama stratejileri” hem ayrı ayrı hem de birlikte kullanımı manasında oldukça hızlı gelişme gösterdiği için “Yeterlidir” diyemem. Yine de başlangıç için kısa, öz ve derli toplu bir kaynak niteliğinde.
4 Yorum:

Blogları öne çıkaran her türlü yazı, müzik, kitap, belgesel vb. hepsi hoşuma gidiyor. Teşekkürler


Ben teşekkür ederim. Aynı şekilde benim de hoşuma gidiyor.


Güncel konular,kitaplar,yazılar çok iyi takipteyim fd..:)


.........♫ Ne Dinliyorum ♫.........


Angus & Julia Stone - Paper Aeroplane
Ne Dinledim ?              Ŧคtเђ

Son Güncelleme

  • Le Renard Et L'enfant - Yıllar önce izlemiş olduğum ve belirli aralıklarla defaaten izleyip nasip olursa bir kaç kez daha izlemeyi düşündüğüm benim için özel bir film...
    1 yıl önce

------------Süper Lig--------------Ne Okuyorum ?

Nice Things

Haftanın Blogu                     Haftanın Yazısı

Haftanın Videosu              Haftanın Fotoğrafı

Herkesin Bir Popisi Vardır

Related Posts with Thumbnails

Sohbet Koyu.. Sen de Katıl !

................Çay da var hem. Çay içen mi?...........


................Çay Erdal Bakkal'da içilir ................

Son Yorumlar