Nays T!ng
"Gerçeğ!n Kenarından Hayatın Düzen!ne..."

Gelecek Dosyaları


Nerede gelecek hakkında bir yazı görsem üşenmeyip okuyorum ne kadar uzun olduğuna bakmadan. Nerede gelecek hakkında bir kitap görsem alıyorum düşünmeden. Tarih kitaplarını da seviyorum ama bazen “olan olmuş” diyesim geliyor . Hele de ülkeyi yöneten koca koca adamlar bile en çok ileriye bakmaları gereken zamanda kendilerini geçmişe saplayıp duruyorken. Üstelik dün gitti, yarının garanti değil bugüne bak meselesi var bir de. Evet dün bitti. Belki de geleceğimizin garantisi olmadığı için gelecek hakkında farklı tahminleri, fikirleri, öngörüleri, görüşleri,iddiaları görmek daha anlamlı. Hani yaşayacağımızın garantisi yok ya ; ne yapayım ben yaşamayacağım geleceği diyebilirsiniz. Ama ben farklı bakıyorum. Belki de “yaşayamadım” diyeceğimiz zaman dilimi sandığımız kadar yaşanmaya değer değildir. Karanlık bir ev düşünün. Labirent benzeri koridorlar ve bir çıkış kapısı. İçerisi öldürücü bir gazla dolu. Kapı açılacak ve nefesinizi tutup içeri gireceksiniz. Önünüze ne çıkacağını bilmiyorsanız çıkışa doğru yol almak yerine sizden öncekilerin girip çıkamadığı bir odada diğer cesetlerin üzerine düşersiniz. Bu tür öngörüler kehanet değil daha da karmaşıklaşan o labirentte bizi çıkışa götüren oklar hükmündedir. Her kesimden insan için faydalı olacağını düşünüyorum. Neye yatırım yapacağını bilen girişimcileri, teknolojinin yakın gelecekte ne boyutlara ulaşacağını bilen gençleri, gelecek neslin yeni neslin şartlarına hazır ebeveynleri… Hadi kendiniz için çok umursamadığınız bir konu gelecek; peki çocuklarınız için de bu kadar kaygısız mısınız ? Gecenin bir vakti kapınız sert bir şekilde çalınsa kapıyı açmaya küçük kızınızı veya oğlunuzu mu gönderirsiniz ? İşte gelecek bir gün kapımızı gecenin bir vakti böyle sert çalacak. Ve biz zamanın gerisinde kaldığımız derecede geç kalacağız kapıyı açmaya. Gittiğimizde küçük çocuğumuz kapıyı çoktan açmış olacak. O kapıya çocuğumuzdan önce varabilmek için zamanı (gelecekteki şimdi) tam anlamıyla kavramış olmamız gerekiyor. Az sonra bahsedeceğim kitap kendi başına bu söylediklerimi sağlıyor demiyorum kesinlikle. Çok çok azını belki. Söylediklerim genel anlamda “geleceğe merak” konusu içindi. Şimdi kitaba geçebilirim.


Kitap için “İnsanlığın Mahrem Tarihi” adlı kitabın yazarı Theodore Zeldin, “Dünyanın delirdiğine mi yoksa daha da akıllandığına mı karar vermenize yardımcı olacak bir kitap” demiş. Bence çok abartmamış. Orijinal adı “FutureFiles” olan kitabın kapağında ilginç bir iddia da yer alıyor;Gelecek 50 Yılın Tarihi. Kitabın yazarı Richard Watson amacının geleceği tahmin etmek değil çeşitli senaryolarla bakış açılarını ve ufukları genişletmek olduğunu söylüyor. “Geleceği tahmin ettiğini söyleyen her kimse ya yalancı ya da ya da aptaldır” diye de ekliyor. Ama kitaptaki öngörülerin deli saçması olduğu sonucunu çıkarmamamız gerekiyor. Adam biraz mütevazı çaktınız mı ? Bakalım başkaları ne düşünüyor kitap hakkında ;

Gelecek dosyaları, evrensel hissediş ve şaşırtıcı bilgilerle dolu. Ayrıca merak uyandıran ilişkileri göz önüne seriyor. Watson, baştan sonra mantıklı, canlı ve aydınlatıcı açıklamalarda bulunuyor.”
– Richard Neville


Geleceğini düşünen herkes için göz ardı edilemeyen büyüleyici bir inceleme.
-Ester Van Doornun (Bookseller& Publisher)


“Watson’ın devlet ve politika hakkındaki gelecek düşünceleri uzun bir çalışmanın ürünüdür. Bu kitap; politika ve ulusal iş kolu yönetimi, dünyanın geleceği hakkında dikkat çekici bir bakış açısı ve etkileyici açıklamalar sunuyor
-JaneGarcia ( Government News)


Şimdi gelelim bazı soru ve ayrıntılara ;

Gelecekte niçin daha uzun banyo yapacağız ?
Gelecekte eğitim sistemi ? Gelecekte vergi sistemi ? Geleceğin suçları ? Gelecekte oy kullanma ?
Makinalar insanların yerini alabilir mi ?
Ömrümüz uzarken genç de kalabilecek miyiz?
Gelecekte yemekler ve yeme alışkanlıklarımız ?
Gelecekte sağlık alanındaki değişimler, tıp, ilaçlar… ?

-GPS,RFID,sensörler ve akıllı tozlar sayesinde mahremiyet yok olacak, şeffaflık ve risk artacak.
-İnsanlar küreselleşmeye ve homojenleştirmeye karşı çıkacak. Avrupa Birliği bölünecek ve sonra çökecek.
-ABD Başkanını sadece Amerikalılar değil tüm dünya seçebilir.
- İnternet gelecekte ülkelerin ikinci senatosu görevi görecek.
-Savaşların şimdiki nedeni petrol ama yirmi otuz yıl içinde yerini su ve gıda alacak. Kıtlıklar yüzünden göçler yaşanacak.
- Blog yazarları daha az önyargıyla ve herhangi bir uzman grubunun yapabileceğinden daha geniş yelpazede daha fazla bilgi yaratabilecek.
-Gazetelerin geleceği ? Gazete okumaya devam edeceğiz ama o gazeteler şimdikine benzemeyecek.
-Televizyonun geleceği ? TV izlemeye devam edeceğiz ama Tv programları şimdiki gibi hazırlanmayacak.
-Reklamların geleceği ? Daha hedefe yönelik, daha az sinir bozucu, daha kişisel. Mesela markete girince indirimdeki deterjan markasından, arabamızı yanlış yere parkettiğimizde en yakın otoparktan bilgilendirme mesajı düşecek telefonumuza.
-Paranın geleceği ? Az da olsa bugünkü anlamda para kullanılıyor olacak. Bazı küçük ödemeler için sadece. Çoğunluğu mobil ve peşin olacak.
-Arabalar şimdiki arabalara çok az benzerlik gösterecek, tekerlek yeniden icat edilecek bir anlamda. Belki uçan arabalar. Ama nanoteknoloji kullanılıyor olacağı kesin. Araba ruh halinize veya hava şartlarına göre şekil ve renk değiştirecek. Kaza yaptığınızda arabanın göçen kısımları nanoteknoloji sayesinde eski şeklini alacak kısa sürede. Ama arabaya sahip olmak daha zor olacak. Yollar daha paralı. Yakıt pahalı, vergiler yüksek olacak. Kiralamak daha cazip gelecek. Toplu taşımaya dönüş olacak.
-Borçlanmalar ve düşük maaş sebebiyle çekirdek aile yerini yeniden geniş aileye bırakacak.
- İş değil iş gücü sıkıntısı çekilecek, sebebi doğum oranındaki düşüş. İhtiyaç robotlarla karşılanmaya çalışılacak.
-İnsanlar daha yorgun, daha stresli, daha uykusuz ve asabi olacak.

Daha bir çok tahmin, öngörü, fikir… hepsi mantıklı sebepleriyle..

Okuyun.
6 Yorum:

daha stresli, daha uykusuz olmak...


Böyle şeyleri okuyup izleyince huzursuz bir ruh hali kaplıyor insanı.. Yeni doğan çocukları görünce hatta düşünüyorum, onları nasıl bir dünyanın beklediğini.. Bizim hatalarımız olup olmadığını.. Hele de kuantuma sardığım meraktan sonra kafam daha da karıştı.. Zamanın kuantumu vesaire..

Her neyse.. Diyeceğim şuydu; Dünyanın geleceği üzerinde söz ve para hakkını elinde bulunduranları düşününce yani mesela 50 yıl sonraki araba, elektronik eşya vs. teknolojisini şu an piyasaya sürme kapasitesine sahipken ellerindekini eriterek hiyerarşik bir düzen kuranları düşününce.. Bir nevi parmaklarının ucunda tüm dünya kaynaklarını oynatanları yani.. Petrol, doğal gaz sıkıntısı yaşayınca elektrikli arabaları çıkaracak olanları.. Her şey o bileşik ki(basit olmayan) herhangi bir yerinden tutmak bazen işe yaramıyor..

Böyle kitaplar ve düşünceler.. Ne bileyim?.. Garip.. Zeitgeist ve aptallık çağı belgesellerini tavsiye ederim.. Hem eleştirmek hem araştırmak adına.. Fazla konuştum galiba.. Kitap da enteresan.. Okumayı pek düşünmüyorum yukarıda saydığım sebeplerden dolayı ama teşekkürler.. Kitapların varlığını bilmek de güzel.. :)


Bundan 100 yıl evvel, bugün olanların hangisini düşünebilirdi insanoglu?

O bahsettigin gelecekte, gelecek yani. Ben çok daha sinir bozucularını okudum.


.........♫ Ne Dinliyorum ♫.........


Angus & Julia Stone - Paper Aeroplane
Ne Dinledim ?              Ŧคtเђ

Son Güncelleme

  • Le Renard Et L'enfant - Yıllar önce izlemiş olduğum ve belirli aralıklarla defaaten izleyip nasip olursa bir kaç kez daha izlemeyi düşündüğüm benim için özel bir film...
    1 yıl önce

------------Süper Lig--------------Ne Okuyorum ?

Nice Things

Haftanın Blogu                     Haftanın Yazısı

Haftanın Videosu              Haftanın Fotoğrafı

Herkesin Bir Popisi Vardır

Related Posts with Thumbnails

Sohbet Koyu.. Sen de Katıl !

................Çay da var hem. Çay içen mi?...........


................Çay Erdal Bakkal'da içilir ................

Son Yorumlar