Nays T!ng
"Gerçeğ!n Kenarından Hayatın Düzen!ne..."

Savaş Sanatı | Sun Tzu


"Savaş kötü bir şey . Bu yüzden sanatla yanyana kullanılması bile kulak tırmalıyor. Bu da yetmiyormuş gibi sanat olarak ifade edilmesi kabul edilemez" diyebilirsiniz. Savaş kötü birşey evet. Bu yüzden kulak tırmaladığı da doğru ikisi yanyana kullanılınca. Ama savaşmak kötü müdür tartışırız. Mesele ne için savaştığın çünkü. Onurun , şerefin, özgürlüğün , geleceğin, vatanın için mi savaşıyorsun yoksa petrol, sömürge toprakları veya değerli madenler vs için mi ? Demokrasi götürmek bahanesiyle mi savaşıyorsun, bağımsızlığını kazanmak için mi? Savaşın kendisi savaşmaktan daha kötüdür bence. Ayrıca savaş dünyanın en eski geleneği. En çarpıcı gerçeği. Çağlar kapatıp açan, ülkeler yıkıp kuran uluslararası bir töre. Resmi bir cinayet.

"Okumak Aptallıktır" diye bir kitap olabilir mi ? Okumanın yerden yere vurulduğu, okuyanlara hakaretler edildiği bir kitap ? Sonuçta kendisi de bir kitap olduğu için ve kendi okuyucularını da "aptallıkla" itham ettiği için.. Bu kitap öyle bir kitap işte. Evet Savaş kötüdür ama böyle böyle savaşılır diyen bir kitap. Savaşmayı bir sanat olarak ele alırsanız daha az insan kaybedersiniz demek istiyor aslında. Kısaca mecbur kalındığında nasıl daha az kayıpla savaşın kazanılacağını anlatıyor.

Peki ben neden okudum ? Sonuçta savaşmıyorum. Savaş kararları alacak pozisyonlarda olmayacağım da ortada. Savaşmak platonik bir hobim de değil. Neden okudum peki ? Öncelikle bu kitap her ne kadar savaş stratejilerini anlatıyor olsa da iş dünyasının da bu stratejilerden çıkaracağı dersler var. Hatta futbol, siyaset, ekonomi ve daha bir çok alanı etkilemiş ve etkileyebilecek bir kitap "Savaş Sanatı" . Ama şu an için tüm bu saydıklarım da bu kitabı okumam için sebep olamaz. Ne futbolcuyum ne teknik direktör. Futbol hakemliğine de devam etmeme kararı aldım zaten. Arada bir halı saha maçları ve La Liga dışında futbol ile alakam yok. Sonra iş adamı olmak gibi hayallerim de yok, iş dünyası da uzak bana. Siyaset desen benden uzak olsun. Peki Fatih neden okudun? Çünkü merak ettim. Çünkü bu kitap binlerce yıllık bir kitap. Çünkü bu kitap eskiden sadece generaller ve devlet yöneticilerinin ulaşabildiği bir kitapmış. Bu yüzden ilgimi çekti ve okudum.

Kitabın yazılış tarihi tam oalrak bilinmemekle birlikte yaklaşık 2500 yıl öncesine ait olduğu düşünülüyor. Sun Tzu dünyanın ilk köşe yazarı değil elbette. Adam tecrübelerini payşamış bir general bir devlet adamı ve aynı zamanda filozof. Bu kitap şimdilerde çok satılıyor olabilir, herkesin ulaşabileceği bir kitap olabilir ama eskiden öyle değilmiş işte. Kitap ve içindeki stratejiler binlerce yıl sıkı şekilde korunmaktaymış. Yani zannedilmesin ki bu başyapıt dünyanın ilk bestseller kitabı. Ama şimdi öyle mi ? Hala dünyanın bir çok ülkesinde askeri okulların temel kitabı olarak okutuluyor, üniversitelerde ders olarak işleniyor , bir çok iş alanında çalışanlara verilen eğitimlerde kaynak olarak gösteriliyor ve eskide olduğu gibi devlet adamlarının başvurduğu bir eser olma özelliğini koruyor. Her yıl askeri akademilerde bu kitapla alakalı seminerler düzenleniyor.

Okurken 2500 yıl önceki öğretilerin nasıl hala geçerliliğini korumakta olduğunu gördüm ve günümüzdeki karşılıklarını düşündüm bu taktiklerin. Basit ama geçerliliğini koruyan bu öğretiler aslında hayatın her alanına uyarlanabilir. Çin'in en çalkantılı ve zor zamanlarında generalliğini yapmış ve statejileri sayesinde ( Türklere karşı) önemli, zaferler kazanmış Sun Tzu'nun tecrübelerini aktardığı bu kitap her ne kadar savaşa yönelik öğretiler gibi dursa da bilim, sanat, ticaret, spor, siyaset gibi pek çok alanı doğrudan etkilemiş. Bir çok ünlü şirketin Ceo'sunun başucu kitabı olmuş. Sezar'dan Napolyona, Hitler'den Mao'ya bir çok lidere yol göstermiştir.

Kitapta zafere ulaşmak isteyen komutanın sırasıyla izlemesi gereken ve birbiriyle bağlantılı olan 13 durumdan bahsediliyor. Bunlar ; Savaş İçin Planlama, Maliyet, Savaşta Strateji ve Kuşatma, Taktik, Kuvvet, Gücün Kullanımı, Savaşta Manevra, Taktiksel Değişim, Orduların Yönetimi, Arazi Faktörü, Arazide Dokuz Zemin, Yangın Çıkartma ve Casusluk/İstihbarat.
Şimdi kitaptan altını çizdiğim bir kaç maddeyi paylaşmak istiyorum sizinle ;

- Askeri harekatlarda şekilsizlik önem taşır. Büyük komutanlardan biri bir zamanlar "En iyi harekat beklenmeyen; en iyi plan bilinmeyendir" demiştir.

- Çok önceleri Hunlarla savaşırken pek çok askerin parmakları donarak koptu, yine pek çok asker güneyli kabilelerle savaşırken vebadan öldü. Çünkü bu harekatlar kış ve yaz mevsiminde yapılmıştı.

- Düşmanın hazırlıksız ise seni beklemiyorken saldır kazanırsın. Savaş sanatlarının esası budur. Gizli tut açığa vurma.

- Yerli rehberler esir alınabilir ya da orduya katılabilir, fakat en doğru olanı belirli bir bölgeden olmayan profesyonel izcilere sahip olmaktır.

- Düşmanları rahat olduklarında onları yormak, iyi beslendikleri zaman aç bırakmak ve dinlendikleri zaman da harekete geçirmek mümkündür.

- Düşmanını ne kadar çok savunma yapmaya sevkedersen onu o kadar zayıflatmış olursun.

- Savaşta bir gücü bir kere yakaladığın zaman, korkak bile cesurlaşır. Adamlarını yeteneklerine göre seçmeli ve onlara uygun sorumluluklar vermelisin. Cesur savaşır, dikkatli nöbet tutar, zeki haberleşir. Kimse yararsız değildir.

-Hükümet galeyana gelip orduyu seferber etmemelidir, askeri liderler öfkeye kapılıp savaşa yol açmamalıdırlar. Kızgınlık sevince, öfke neşeye dönüşebilir, fakat yıkılmış bir ulus varedilemez ve ölüler yaşama döndürülemez

-Savaşta başarı, önceden hesaplama ve planlama yapan, düşmanını ve araziyi tanıyan, kendi yeteneklerini ve sınırlarını bilen, birliklerinde üstün moral sağlayan, düşmanını aldatabilen, çatışmada gereken yerde yoğunlaşan ve hızlı hareket eden tarafın olacaktır.

-Savaşmaksızın başkalarının ordularını altetmek, hünerlerin en iyisidir


Bu kitabın bana ne faydası olacak ki demeyin bile. Alın okuyun ve sonra size ne faydası olduğunu düşünün.

Bir söz de ben söylemiş olayım. Fd 'nin öğretisi olsun bu da :)

- Savaş bir sanattır ve bu sanatı bilmezseniz savaşmak mecburiyetinde kalırsınız.

7 Yorum:

Stratejik kitapları severim.Kötü mesaj verirken bile öğreticidir.Genel olarak verilen mesajlarda gizliliğe ve sessizce yapılması gereken harekatlar üzerinde durulmuş.Halbuki bizim ülkemizde böyle mi teröre biz geliyoruz kaçın diye özel mesaj gönderiyorlar.Bu kitabı önce bizim ülkemizin siyasi önde gidenleri okumalı.Savaş sanatla anlatılabilir,mişş.Mutlaka okumak gerek listeme ekledim.Teşekkürler güzel bir yazı olmuş.:)


Senin sözün tüm kitabı ve neden okumamız gerektiğini özetlemiş gibi.Asla da ne işime yarar ki demem ben.Mesela bi anne bile olsan sadece ufak bebeğinle de sürekli savaş halinde olmak durumundasın. O sağlıklı ve mutlu büyüyebilsin diye :) Savaş sanatını öğrenmek hepimize lazım evet :)


Kafe de Mola; aslında ben kitapta geçen maddeleri karşılaştırdığımda günümüzde yapılan yanlışları da yazdım ama onları paylaşmadım. Bu ülkenin büyükleri bilmiyor mu sonuçta dedim. Mesela teröre yönelik bir gizli harekat bir gün öncesinde bir gazeteye manşet olmuştu bu ülkede. Garip değil mi ? Yüzlerce şey bulabilirsin kitabı okurken. Mutlaka oku arkadaşım.

Tazekahve ; değil mi Bilgecik . Hayatın her alanında bir savaş veriyoruz sonuçta. Her konuda çıkarılacak dersler var. Ilginç bir kitap. Oku bence. :)


Yazsaydın keşke.Muhalif olmaktan mı korkuyosun yoksaa:D:D

Savaşı öğrenmeye EVET!Savaşa HAYIR!:)


yoo :) ben kimseye muhalif olmam. Bir insana muhalif olmam. Bir partiye bir kuruma veya devlete muhalif olmam. Yanlışa olurum. Yanlışa muhalif olmaktan neden korkalım ki :) sadece büyüklere akıl vermek gibi olmasın diye eklemedim. Yoksa eminim onlar da biliyordur gizli harekatın manşetten haber yapılmaması gerektiğini. Kışın uçaklarla daha avantajlı mücadele edeceğimizi, sürekli operasyonlarla dinlenmelerine imkân verilmemesi gerektiğini, yardım yollarının kapatılması, karakolların yükseklere yapılması gerektiği, ışıklandırmalarla futbol sahası gibi yarılmasının saçmalığı, operasyon için kırk yerden ızin almanın hızı engelledigi...

Bunları biliyorlar zaten. Biliyorlar değil mi ?

:)


Biliyorlar dır tamam da neden önceden bu operasyonlar haber veriliyor bunun cevabını anlayamıyor ve kafamı taşlara vuruyorum.Şu saydıklarını neden bir saha bir şehir merkezi için trilyonlar harcanırken küçücük sağlam bir kulübeyi yapmayı çok görüyorlar.Neden Mehmetçiklerimiz kardan yapılan gömme evlerin içinde yatıp kalkıyorlar.Belkide kitabı okumak beni biraz sakinleştirebilir bu konuda...
Muhalif meselesi şakaydı.:)


o sağlam o lüks o saray gibi mekanları şehir merkezlerinde yapıyorlar ve sınır karakollarından daha çok asker "hizmet" ediyor büyük komutanlarımıza. Bi terslik var evet. Termal kameralarda gördüklerini üstlerine bildirince kapat kameraları denilmiş arkadaşlarım var. Gece nöbette sınırda. Teröristlere doğru ateş açtığı için gecenin karanlığında kilometrelerce mayınlı yolda en önde yürütülmüş kuzenim var. Neyse ışte. Umarım artık böyle değil. Inşallah böyle şeyler artık olmaz.


.........♫ Ne Dinliyorum ♫.........


Angus & Julia Stone - Paper Aeroplane
Ne Dinledim ?              Ŧคtเђ

Son Güncelleme

  • Le Renard Et L'enfant - Yıllar önce izlemiş olduğum ve belirli aralıklarla defaaten izleyip nasip olursa bir kaç kez daha izlemeyi düşündüğüm benim için özel bir film...
    1 yıl önce

------------Süper Lig--------------Ne Okuyorum ?

Nice Things

Haftanın Blogu                     Haftanın Yazısı

Haftanın Videosu              Haftanın Fotoğrafı

Herkesin Bir Popisi Vardır

Related Posts with Thumbnails

Sohbet Koyu.. Sen de Katıl !

................Çay da var hem. Çay içen mi?...........


................Çay Erdal Bakkal'da içilir ................

Son Yorumlar