Nays T!ng
"Gerçeğ!n Kenarından Hayatın Düzen!ne..."

Kara Yağmur | Karl Olsberg

Karl Olsberg ismini daha önce duymamıştım. D&R da haftalık olağan ziyaretimde dikkatimi çekti "Kara Yağmur" ve "Sistem" adlı kitapları. Baktım indirim de var hemen aldım. Sistem'in konusu da ilginç geldi ama önce "Kara Yağmur" a başladım. Arka kapağında "Neo naziler ile Türk işçiler arasında kavga büyümekte, ülkedeki yabancı düşmanlığı tırmanmaktadır." cümlesi ile başlayan bir açıklamanın olması ve nükleer felaketten bahsetmesi bu kitaba olan merağımı (merakımı diye mi yazılır bu bilemedim) arttırdı. Kısa sürede de okuyup bitirdim.


Konusundan azıcık bahsedeyim isterseniz. Sonra da kapak yazısını paylaşır sonuç kısmında da tavsiye edip etmediğimi açıklarım. Yazar Karl Olsberg memleketi Almanya'yı anlatıyor. Gerçek soyadı da Olsberg değilmiş ayrıca. Sanırım orada yaşadığı için bu adı kullanıyor. Bilmiyorum başka özel sebepleri de olabilir. Almanya'nın en büyük veya en önemli şehri olmamasına rağmen Karlsruhe ' da Hiroşima' dan 10 katı etkili olan bir nükleer saldırı gerçekleştiriliyor. Şehir yerle bir oluyor yüzbinlerce insan ölüyor ikiyüzbinden fazla insan radyoaktif ışıma ve patlama sonrasındaki nükleer yağmura maruz kalarak ölümcül hastalığa yakalanıyor. Yazar saldırıdan öncesini t- olarak anlatıyor. İslam karşıtlığı ve yabancı düşmanlığının tırmanması dışında Almanya'da her şey normal gibi görünüyor. Karlsruhe şehrini önemli kılan en büyük etken bir kaç gün önce Müslümanların ibadethane açmasına yasak getiren Almanya Anayasa Mahkemesi'nin burada bulunmasıdır. Çoğunluğu Türk olan müslüman göstericiler zararsız bir şekilde karara tepki göstermektedirler. Ancak Alman milliyetçileri ile bu göstericiler arasında sık sık kavgalar yaşanmaktadır. Ülkedeki en büyük problem bu iken  yazarın t0 diye bahsettiği süreç başlar. Karlsruhe bir terörist saldırısı sonucu yerle bir olur ve dünyanın gözü bu felakete çevrilir. Daha sonra da t+ ile patlama sonrasını ele alır. İlk önce bunun islami bir terör örgütünün işi olduğu düşünülür. Ama Amerika'nın CIA aracılığıyla bu saldırıyı yaptırıp İran'a saldırmak için bunu ileri sürmek istemesi de ihtimaller arasındadır. Neo yanlısı savaş sanayisi de, Milliyetçilik ve yabancı düşmanlığını tırmandırmak isteyen bir siyasi parti de, ekonomik çıkar peşinde olan yerli iş adamları da işin içinde olabilir.


Şimdi de arka kapak yazısını paylaşıyorum ;

Türk işçiler ile Neo naziler arasında kavga büyümekte, ülkedeki yabancı düşmanlığı tırmanmaktadır. Yetkililer, Nostradamus’un kehaneti üzerine araştırma yapan çatlak matematikçiyi de ülke genelindeki huzursuzluğu da dikkate değer bulmaz. Ne var ki kimsenin beklemediği bir anda, kulakları sağır eden bir gürültüyle birlikte çığlıklar ve siren sesleri yükselir; ve etrafı zifiri bir karanlık kaplar. Toz haline gelmiş cam parçacıkları yağmurunun ardından yoğun bir sıcak çöker… Ve gökyüzünde beliren duman bulutunun içinden, gözleri kör eden bir ışık yükselip büyüyerek bir ateş topu haline gelir…

Kara yağmur gelmek üzeredir… Her yerde nefret ve şiddet hüküm sürmeye başlar. Hayatta kalmak, cehennemi yaşamaktır ve bu ölmekten daha zordur... Hiroşima’ya atılan bombadan en az on kat daha etkili olan bu korkunç patlamanın sorumlusu olarak başta tüm deliller İslami teröristleri işaret etmektedir. Ne var ki Güçlü Almanya’yı yeniden diriltmek isteyen Nazi yanlısı savaş sanayisi de, Rus mafyası da, ABD’deki “Hakiki Haçlılar” adlı savaş taraftarı bir organizasyon da işin içinde olabilir. Acilen cevap verilmesi gereken başka sorular vardır: Sıradaki iki bomba nerede ve kimlerin elindedir?


Orjinal Dili Almanca
Çeviri : Ömürnaz Kurt
Sayfa Sayısı : 336Kitabı tavsiye edip etmediğimi soracak olursanız şöyle cevap verebilirim. Gerilim türü kitaplar seviyorsanız veya nükleer tehditler ve gelecek konusunda meraklıysanız bu kitap tam size göre. Kitabın yarısına kadar Almanya'nın içinde bulunduğu durum tasvir edildiği için biraz kopuk ve karmaşık gelebilir. Ama kitabın diğer yarısını anlamlı ve heyecan verici yapan da ilk yarısındaki karışıklık diyebilirim. Yazarın "şaşırma" ve "şok olma" durumlarını hep aynı şekilde "Gözleri fal taşı gibi açıldı." diyerek ifade etmesi yazarın kurgulama yönünün edebi yönünden daha güçlü olduğunu gösteriyor. Tahmin edersiniz ki böyle bir hikayede "korkma"  "şaşırma" veya "şok olma" durumları sayısal olarak normalin üzerinde gerçekleşecektir. Kurgudaki yaratıcılığını anlatımda da gösterse fena olmazdı bence. Ama genel anlamda oldukça akıcı bir anlatımı var. Rahatlıkla tavsiye edebilirim bu kitabı okumanızı.

.........♫ Ne Dinliyorum ♫.........


Angus & Julia Stone - Paper Aeroplane
Ne Dinledim ?              Ŧคtเђ

Son Güncelleme

  • Le Renard Et L'enfant - Yıllar önce izlemiş olduğum ve belirli aralıklarla defaaten izleyip nasip olursa bir kaç kez daha izlemeyi düşündüğüm benim için özel bir film...
    1 yıl önce

------------Süper Lig--------------Ne Okuyorum ?

Nice Things

Haftanın Blogu                     Haftanın Yazısı

Haftanın Videosu              Haftanın Fotoğrafı

Herkesin Bir Popisi Vardır

Related Posts with Thumbnails

Sohbet Koyu.. Sen de Katıl !

................Çay da var hem. Çay içen mi?...........


................Çay Erdal Bakkal'da içilir ................

Son Yorumlar