Nays T!ng
"Gerçeğ!n Kenarından Hayatın Düzen!ne..."

Cırt CırtBen bu alemin, bu kainatın tesadüfen ve kendi kendine oluştuğuna değil müthiş bir denge ile en güzel şekilde tasarlandığına inanıyorum. İnsanlar, hayvanlar, bitkiler, moleküller, gezegenler, sistemler,galaksiler, uzay... hepsi tamamen birer tasarım harikası. Zaten Kur'an da bu tasarım ve ölçüye bir çok kez değiniliyor.

(Furkan suresi, 2) "... Her şeyi yaratan ve bir ölçüye göre düzenleyen Allah'tır"
(Rad suresi, ayet 8) "...Onun katında her şey bir ölçü iledir."
(Kamer suresi, ayet 49) " Biz her şeyi bir ölçüye göre yarattık."
(Zariyat suresi 20,21) " Gerçeklere inananlar için, yeryüzünde ve kendi vücudunuzda Allah'ın varlığına nice deliller vardır; bunları görmez misiniz? "

Bir ormanda birbiri ile beslenen yüzbinlerce canlı yaşıyor ama insan müdehale etmedikçe hiçbir canlı türü yok olmuyor. Bu müthiş bir denge değil midir ? İnsanlar ne kadar zeki ve "yaratıcı" olurlarsa olsunlar kendilerini yaratan ve sahip oldukları yaratıcılığı ve zekayı kendilerine veren yaratıcısının yanında uzaydaki bir nokta kadar olamazlar. Allah'ın ilminin derinliği hakkında düşündüren bir söz söylemiştir Bediüzzaman ; Sineğin midesini tanzim eden, manzume-i şemsi (güneş sistemi) dahi o tanzim etmiştir.

İster inansınlar ister inanmasınlar tüm bilim adamları kainatın muhteşem bir tasarıma sahip olduğu konusunda hemfikirdir. Bu yüzden zaman içinde pek çok bilimsel ve teknolojik buluş ve gelişme bu muhteşem tasarımın taklidi ile gerçekleşmiştir. Uçakların kanatlarından tutun; termal kameralara, araba sensörlerine, dikiz aynalarına, dağcı kıyafetlerine, yüzme paletlerine , havalandırma sistemlerine , robotlara kadar .

Allah'ın müthiş tasarımını taklit ederek ortaya çıkarılan başka bir ilginç icattan bahsetmek, daha doğrusu bu icadın ortaya çıkış öyküsünü paylaşmak istiyorum. Çocukluğumuzdaki cırt cırtlı ayakkabılarımızdan, çantalarımızdan, kız çocuklarının vazgeçilmez oyuncağı bebeklerin elbiselerinden, kol saatlerinden, tansiyon aletlerinden ve daha bir çok yerden tanıdığımız ve günlük hayatta kullandığımız "cırt cırt" ın sıradan olmayan hikayesini merak ediyor musunuz ?


İsviçreli bir mucit olan George de Mestral 1940' ların sonunda bir gün köpeği ile ava çıkar. Bu gezintide çalılıklar arasında yürümek zorunda kalırlar. Hem kendisi hem de köpeği inatçı dikenlere maruz kalırlar. Dikenler kıyafetlerine çok kötü bir şekilde kenetlenmiştir. Mestral bu basit dikenlerin nasıl bu kadar inatçı olabildiklerini merak eder ve eve gidince mikroskop ile ayrıntılı olarak inceler. Dikenlerin üzerinde yüzlerce küçük çengelin olduğunu ve bu çengellerin her birinin pantolonunun ipliklerine geçtiğini görür. Bir kaç yıl üzerinde çalıştıktan sonra üretmeyi başardığı çengelleri bantların üzerine yerleştirir ve dünyada "Velcro bantları" olarak bilinen , bizim "cırt cırt" dediğimiz ürünü icat etmiş olur. Böylece doğadaki "vahşi dikenler" taklit edilerek günlük hayata aktarılmış olur.

Ben diyorum ki farklı şeyler görmek için sadece başka yönlere bakmak gerekmiyor. Aynı yöne daha farklı bakarak bulduklarımız, başka yönlere aynı şekilde bakarak gördüklerimizden daha orjinaldir. Birazcık daha farklı bakabilmenizi sağladıysam ne mutlu bana :)

Son olarak 18 dakikanız varsa izleyin derim.

Hakan Gürsu from TEDxReset on Vimeo.
.........♫ Ne Dinliyorum ♫.........


Angus & Julia Stone - Paper Aeroplane
Ne Dinledim ?              Ŧคtเђ

Son Güncelleme

  • Le Renard Et L'enfant - Yıllar önce izlemiş olduğum ve belirli aralıklarla defaaten izleyip nasip olursa bir kaç kez daha izlemeyi düşündüğüm benim için özel bir film...
    1 yıl önce

------------Süper Lig--------------Ne Okuyorum ?

Nice Things

Haftanın Blogu                     Haftanın Yazısı

Haftanın Videosu              Haftanın Fotoğrafı

Herkesin Bir Popisi Vardır

Related Posts with Thumbnails

Sohbet Koyu.. Sen de Katıl !

................Çay da var hem. Çay içen mi?...........


................Çay Erdal Bakkal'da içilir ................

Son Yorumlar