Nays T!ng
"Gerçeğ!n Kenarından Hayatın Düzen!ne..."

Dip Dalga | Fatih Bayhan

Etiketler: , ,


Fatih Bayhan , inceleme ve araştırma dalında 2003 ve 2007 de "Yılın Gazetecisi" , 2009 da ise "Yılın Yazarı" ödüllerinin sahibi olsa da adını en çok yakında çıkacak olan"Mustafa'dan Kemal'e Atatürk"  adlı kitabında yer alan Atatürk'ün Malatyalı olduğu iddiası ile duyurdu. Atatürk'ün Malatyalı olup olmadığı tartışmalarının giderek alevlendiği günlerde artan terör olayları bu tartışmaları da gölgede bırakmıştı. Basın bu iddiaları yeniden gündeme getirmeyi kitabın çıkacağı tarihe ertelemiş gibi görünüyor.Benim bu isme aşinalığım aldığı ödüllerden beridir diyemem. Kitabını alıp okuduktan sadece bir hafta sonra gündeme bomba gibi düşen iddiaların sahibinin Fatih Bayhan olması şaşırtmıştı beni. Yeni öğrendiğim bir kelimenin aynı gün başka bir yerde hem de konunun bütününü anlayabilmem için en kritik noktada kullanılmış olmasının eminim bilimde bir karşılığı vardır. Neyse bu tuhaflıkları ilerde konuşuruz. Size okuduğum bu kitap hakkında bir kaç şey söylemek istiyorum bugün.

Kitabın adı Dip Dalga. Aslında kapak tasarımı kitabın orjinal adı konusunda karmaşaya yol açmış gibi geldi bana. Kitabın adı dış kapakta "Dip Dalga Davutoğlu" gibi duruyor. İç kapakta "Dip Dalga : Türkiye'nin Stratejik Aklı Davutoğlu" . Aslında tam ve doğru adı "Dip Dalga" . Konusu ise "Türkiye'nin Stratejik Aklı Davutoğlu". Eğer kitabın orjinal adı konusunda ben yanılıyorsam başta söylediğim - Kapak tasarımı karmaşaya yol açmış - tespitimde ben haklıyım demektir.


Okumaya başlamadan önce Dip Dalga'nın anlamını bilmek gerek ancak kitapta bu kavramdan bahsedilmemiş. Bence bu önemli bir eksiklik.. Peki nedir dip dalga ? Mecaz anlamına değinmeden önce "yüzeyi sessiz sakin olan okyanusların derinlerinde meydana gelen güçlü akıntıdır" diyerek gerçek anlamını belirtmiş olayım. "Dipten gelen dalga" şekliyle gerçek anlamını alıp "toplumsal ve siyasi bir terimdir" dipnotuyla çarpıştırırsak tam olarak "Dip Dalga" nın manasını elde etmiş oluruz. Sessizce güçlü bir şekilde gelip sonrasında kolay kolay başedilemeyecek  büyük değişimler ve etkiler meydana getirmek. Tsunami de bir dip dalganın sonucudur, Arap baharı da. İkisinin de sebepleri köklü ve derindedir.


Kitabın içeriği ne peki ?   diye sorarsanız. Öncelikle uyarımı yapayım ; Ne Ahmet Davutoğlu hayranları  kapağına bakıp büyük beklenti ile alsın bu kitabı ne de hükümet karşıtları önyargı ile yaklaşıp uzak dursun. Kitap Ahmet Davutoğlu'nun biyografisine çok fazla yer vermiş değil. Daha çok Türkiye'nin dış politikasının tarih içindeki genel seyri ve son on yıldaki Davutoğlu etkisi üzerine bir inceleme. Davutoğlu'nun akademisyen kimliğinin yani "Hoca" oluşunun  ve Mevlana şehri Konya da yetişmesinin kendisine kattığı birleştirici ruhun devlet adamlığı kimliğiyle  dış politikaya nasıl yansıdığını anlatıyor yazar. Son on yılda sürdürülen dış politikanın mercek altına alındığı kitapta Avrupa Birliği, Rusya, Amerika, Almanya, Suriye, Fransa, Ermenistan ve daha onlarca ülke ile yaşanan sorunların geçmişi ve son durumu hakkında akıcı bir şekilde bilgi veriliyor. Kıbrıs sorununda son durum ne ? Ermeni sorunu ne durumda ? Avrupa Birliği yolunda neredeyiz ? Eksen kayması var mı ? Suriye krizinde Türkiye ne yaptı ? Balkanlarda neler oluyor ? ... Belki yüzlerce sorunun cevabını en anlaşılabilir şekilde bu  ince kitapta bulabilirsiniz. Ahmet Davutoğlu'nu anlamak bu kitapla mümkün değil elbette. Bunun için  kendi yazdığı kitaplara bakmakta fayda var. Her ne kadar dili biraz ağır gelecek olsa da Ahmet Davutoğlu'nun "Stratejik Derinlik" kitabı mutlaka okunmalı. Ben bir kaç yıl önce aldım, okumaya başladım ama anladım ki bir çırpıda bitirilecek bir kitap değil. Belki 600 sayfanın her biri için başka bir kitap yazılabilir. İster sevin ister sevmeyin Dış Politikamız ona emanet. Ülke içinde olup bitenler gelip geçici ama dışarda yapılanları dünya kaydediyor. Onları silmek mümkün değil. Davutoğlu ise ne yaptığını iyi bilen biri. Bir yolu var, bir çerçevesi, görüşü, felsefesi var. Bunlar da öyle gizli saklı şeyler değil. Kitaplarında açık açık yazmış.Yaptığı tespitler ve sunduğu reçetelere kendisine muhalefet edenlerin bile itiraz edebileceğini düşünmüyorum. Biz dış politikamızı emanet ettik ama uluslararası otoriteler dünyanın emanet edildiği dört kişi içinde gösteriyor onu. Tabii Wikileaks  en tehlikeliler arasında gösterse de onu.


Neyse başlıktaki kitaba dönelim. Kitap hem Ahmet Davutoğlu hem de dış politika hakkında çok çok derin bilgiler içermiyor olsa da normal bir vatandaşın "Türkiye dışarda kimlerle ne sorunlar yaşadı ve yaşıyor ?" sorusuna çok anlaşılır bir şekilde cevap verebilecek bir kaynak niteliğinde. Arkadaşınız olarak söylüyorum ; size bir şeyler katacak faydalı bir kitap. Okuyun derim.
2 Yorum:

Kitap önerilerini dikkate alıyorum ama prensip olarak siyasi paylaşımar veya diyologlar içerisine girmem. He alirim , okurum. Bilgim olur o ayrı. Bak koçum akıllı ol seni bitirirler!!!
Tamam her neyse tespitini sevdim karmasa yaşamanın çok hoş. Bana sonra bu kitabın özetini uzun uzun anlat ve yavrum yorma beni emi. Hadi Hoş Kal. Sevgilerle.


Marv : :) Al oku diye anlatmıyorum herseyi burada :) siyasi bir kitap diyemem buna. Dış politika siyaset üstü bir konudur bana göre. He ama siyasi yazılar yazmadım mı yazdım. Orası ayrı bir konu. Sana anlatırım tabi. Ama bana çok yazar sen ara :)


.........♫ Ne Dinliyorum ♫.........


Angus & Julia Stone - Paper Aeroplane
Ne Dinledim ?              Ŧคtเђ

Son Güncelleme

  • Le Renard Et L'enfant - Yıllar önce izlemiş olduğum ve belirli aralıklarla defaaten izleyip nasip olursa bir kaç kez daha izlemeyi düşündüğüm benim için özel bir film...
    1 yıl önce

------------Süper Lig--------------Ne Okuyorum ?

Nice Things

Haftanın Blogu                     Haftanın Yazısı

Haftanın Videosu              Haftanın Fotoğrafı

Herkesin Bir Popisi Vardır

Related Posts with Thumbnails

Sohbet Koyu.. Sen de Katıl !

................Çay da var hem. Çay içen mi?...........


................Çay Erdal Bakkal'da içilir ................

Son Yorumlar