Nays T!ng
"Gerçeğ!n Kenarından Hayatın Düzen!ne..."

Yaratıcı Dehanın Sırları

Etiketler:8 9 aydır ara sıra açıp okuduğum bir kitap bu. Zaten bu kitabı 2 günde okuyup kapatmak ne kadar doğru tartışılır. Ben aslında kişisel gelişim kitaplarını hiç sevmem ve okumam. Ancak bu kitabı o kategoriye sokmak sanırım kitaba hakaret olur. İlk bakışta öyle görülebilir evet. Zira kapağında Wall Street Journal'ın " Düşünme Tarzınızı Kesinlikle Değiştirecek" şeklinde iddialı ve kişisel gelişim kitaplarında görebileceğimiz bir açıklama yer alıyor. Ama aynı kapakta üstteki iddianın palavra olmadığını düşündüren başka bir açıklama da yer alıyor ; NATO ve ABD Ordusu İstihbarat Uzmanları ile Akademisyenler Tarafından Başvuru Kaynağı Olarak Kullanılan Kitap.
Önce yazar Michael Michalko ' yu tanıyalım.

Michael Michalko kitapları birçok dile çevrilen dünyaca ünlü bir yaratıcılık uzmanıdır. Birleşik Devletler ordusunda görev aldığı dönemde NATO istihbarat uzmanları ve uluslararası akademisyenlerden oluşan bir ekibin lideri olarak askeri, politik ve sosyal problemlerin çözümünde kendi oluşturduğu yaratıcılık yöntemlerinden yararlandı. Michael askeriyeden ayrıldıktan sonra yaratıcılık tekniklerini CIA'in beyin fırtınası toplantılarında kullandı. Generel Electric, Kodak, Microsoft, Ford , Wall- Mart , Gilette ve Hallmark gibi devlerin yanısıra hükümete bağlı örgütler ve derneklere danışmanlık yaptı.

"Women in Business" in Son on yılın en iyi kitaplarından biri olarak gördüğü 'Yaratıcı Dehanın Sırları' na gelelim tekrar. Bu kitabı okumak tozdan çalışamaz duruma gelip sürekli ısınan bir bilgisayarın fanını elektrikli süpürge ile temizlemek, yazın müthiş sıcağında yağ ter içinde kalmış birinin mentollü şampuanla yıkanması, otobüs camına dönmüş gözlüklerin kadife ile paklanması , ayakabının içine kaçmış mercimek büyüklüğündeki taşın çıkarılması gibi bişey. Bugüne kadar okuduğumuz tüm kitaplar ve yazarlar bize ne düşünmemiz gerektiğini anlatıyorlar. Hepsi kendilerince işin doğrusunun ne olduğunu biliyorlar ve okuyanların da öyle bilmelerini istiyorlar. Sadece yazarlar mı yapıyor bunu peki ? Siyasetçiler, liderler , sanatçılar, öğretmenler, anne babalarımız... Hepsi bize kendi doğrularını anlatmıyorlar mı ? Biz ne kadar onların doğrularına inanırsak onlar o kadar başarılı oluyorlar. Herkes ne düşünmemiz gerektiğini söylüyor bize. Oysa ne düşündüğümüzden çok nasıl düşündüğümüz önemli değil mi? Bir olaya tüm yönleriyle bakabilmek, kimsenin düşünemediği şekilde düşünmek, kimsenin göremediği şeyleri görebilmek , amaca ulaşmak için doğru soruları seçmek , alternatifler üretmek ... Kısacası düşünebilmek.. Bu kitabı kişisel gelişim kitaplarından ayıran en önemli fark şu ; Kişisel gelişim kitapları hep " farklı düşünün, empati kurun, alternatif üretin, kimsenin görmediğini görün, kimsenin düşünmediğini düşünün" bıdıbıdısı yaparken bu kitap tüm bunları nasıl yapacağımızı anlatıyor. Yani kişisel gelişim kitapları yaratıcı düşünün derken bu kitap nasıl daha yaratıcı düşünebileceğimizi öğretiyor.

Peki nasıl düşünmemiz gerektiğini bu adam nereden biliyor? Onun yöntemlerinin kaynağı ne ? Kaynağı tarihteki büyük düşünürler.. Leonardo da Vinci' den Charles Darwin'e , Einstein'dan Edison'a , Richard Feynman'dan Walt Disney' e kadar tarihteki en büyük yüz düşünürü mercek altına alan yazar hangi düşünürün veya mucitin hangi özelliklerinin ön plana çıktığından ve nasıl bir yöntem izlediğinden yola çıkarak günlük hayatımızda kolayca uygulayabileceğimiz teknikler ortaya koyuyor.

Creative zeka doğuştan mı gelir yoksa aktarılabilir mi ? Yani biz de bu yöntemleri uygulayarak başarılı olabilir miyiz ? Araştırmalar düşünme şeklinin başarıda son derece önemli olduğunu ortaya koymuş. Toplumbilimci Zuckerman 1977' de Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan Nobel Ödüllü kişiler hakkında ilginç bir çalışma yayımlamış. Enrico Fermi'nin 6 öğrencisinin de ödül aldığını ortaya çıkarmış. Ernest Lawrence ve Niels Bohr ödül kazanan dört öğrenci yetiştirmiş. O dört kişi içinde bulunan J.J Thomson ve Ernest Rutherford da Nobel Ödüllü on yedi öğrenci yetiştirmiş. Ödül kazanan 17 öğrencinin hocalarının aynı kişiler olması tesadüf olamayacağına göre şöyle bir gerçek var ; düşünme şekli öğrenilebilir ve aynı hocanın farklı alanlarda onlarca Nobel Ödülü kazanan öğrencisi olması ne düşündüğünün öğretilmesi ile değil nasıl düşündüğünün öğretilmesi ile mümkün olmuştur.

"Dahiler nasıl fikir üretirler ?  Mona Lisa'yı ve izafiyet teorisini üretmek için nasıl bir düşünme tarzına sahip olmak gerekir? Tarihteki Eisntein'ların , Da Vinci' lerin , Darwin'lerin, Picasso'ların, Michelangelo'ların , Galileo' ların , Freud'ların ve Mozart' ların düşünme tarzlarını ne karakterize eder ? Onlardan ne öğrenebiliriz ? Bu kitabın amacı bu düşünme stratejilerini tanımlamak ve onları işinizde ve özel hayatınızda daha yaratıcı olmak için nasıl  uygulayabilecenizi göstermektir."

Kitapta diyor ki ; Bir Da Vinci ya da Einstein olmayabilirsiniz ama niyeti veya bilgisi olmayan bir başkasından daha yaratıcı olacaksınız. Tüm bunların sizi nereye götüreceği bilinmez. Yaşadığımız dünya vaatler değil fırsatlar dünyası.

.........♫ Ne Dinliyorum ♫.........


Angus & Julia Stone - Paper Aeroplane
Ne Dinledim ?              Ŧคtเђ

Son Güncelleme

  • Le Renard Et L'enfant - Yıllar önce izlemiş olduğum ve belirli aralıklarla defaaten izleyip nasip olursa bir kaç kez daha izlemeyi düşündüğüm benim için özel bir film...
    1 yıl önce

------------Süper Lig--------------Ne Okuyorum ?

Nice Things

Haftanın Blogu                     Haftanın Yazısı

Haftanın Videosu              Haftanın Fotoğrafı

Herkesin Bir Popisi Vardır

Related Posts with Thumbnails

Sohbet Koyu.. Sen de Katıl !

................Çay da var hem. Çay içen mi?...........


................Çay Erdal Bakkal'da içilir ................

Son Yorumlar