Nays T!ng
"Gerçeğ!n Kenarından Hayatın Düzen!ne..."

Zeitgeist - Suriyeİnsanların internette ne yaptığı bilgisi akıllı pazarlamacıların ve zamanın ruhunu anlamış şirketlerin ilgilendiği birşey aslında. Ama benim gibi "sadece merak edenler" de yok değil. İnternette insanların en çok ne yaptığını bulmak için yapılacak en iyi şey onların ne aradığına bakmaktır. Çünkü internet kullananlardan çok azı gideceği internet sitesinin tam adresini yazar adres çubuğuna. En basiti facebook.com yazabilecekken neredeyse tamamı google a girip facebook yazıp aratır ve oradan gider bu siteye. Oysa sadece ". com" eklemesi yeterlidir. Hatta araştırırken daha ilginç bir sonuca rastadım; ülkemizde "google" kelimesi google da en çok aranan 10 kelime arasında. Yani "Google" a bile google da arayarak giren bir milletiz. Bu kadar üşengeç olmamızın işe yarar tarafı internette ne yaptığımızın cevabına ne aradığımızı bularak ulaşabilmemizdir bence. Peki ne aradığımızı nereden bulabiliriz ? Onun cevabını da google veriyor. Zeitgeist raporlarını kurcalamak gerçekten eğlenceli.

Daha önce Tunus Libya ve Mısır için buna benzer incelemeler yapmış ve blogda paylaşmıştım. Hatta İstanbul'da Özel bir üniversitenin düzenlediği Arap baharının en çalkantılı dönemlerine denk gelen bir sosyal medya paneline katılmış ve ülkelerin yaşadıkları süreçler ile internette aradıklarının nasıl paralellikler gösterdiğini anlatmıştım. Anlattıklarım panele konuşmacı olarak gelenlerin bile çok hoşuna gitmişti ki panelden sonra benimle bu konu hakkında konuşmak isteyenler oldu. O gün orada şöyle demiştim, "Sosyal medyayı etkili kullanan 3 ülkede devrim oldu ve diktatörler gitti. Bugün Libya halkının sosyal medyadaki hareketliliği de diğer üç ülkeye benziyor. Çok sürmez Libya'da da devrim olur." Ve çok sürmedi. Kaddafi diğer üç diktatörden daha acı ve ani gitti. Bugün bu anlamda incelenmesi gereken ülkeyi hepiniz tahmin etmişsinizdir. Suriye.
 Suriye'de yaşananlar hiçbirinde yaşanmadı. Suriye daha kanlı, daha zor ve acı günler geçiriyor. Esad diğerlerinden daha diktatör olacak ki bu kadar uzun süre dayanabildi. Esad'a bu cesareti verenlerin bile midesini bulandıracak zalimlikler yaşanıyor Suriye'de. Suriye halkının bu süreçte interneti nasıl kullandığı konusunda ipucu verir diyerek Zeitgeist raporlarından son 3 ayı inceledim. Yaşananlar gibi buradaki sonuçlar da diğerlerine hiç benzemiyor. Sonuçlar süreçle neredeyse alakasız diyebilirim. Milletin eli whatsapp'ta gözü facebook ta. Ayrıca oyunlar , kızlar, viber gibi aramalar da oldukça fazla. Akla bir kaç ihtimal geliyor. Ya millet yaşananlara kayıtsız, ya da yaşananlardan dolayı internete kayıtsız. Suriye'de interneti kimler kullanabiliyor orası da meçhul. Zannediyorum ki zulüm gören halkın ne interneti, ne internete girecek vakti ne de internet bağlatacakları bir evleri var artık. Bu konuda meydan tuzu kurulara kalmışa benziyor sonuçlara bakılınca. Bir ihtimal daha var aslında. Aramalarda facebook ve whatsapp'ın bu kadar fazla olması iletişim ve koordinenin daha çok bu araçlarla sağlanıyor olmasıyla da açıklanabilir pekala. Facebook toplumsal hareketlerde eskiden beri etkili bir şekilde kullanılıyordu zaten. Ama whatsapp yeni. Son ihtimali güçlendiren gelişmeler de yaşanmış zaman içinde. Esad whatsapp'ı yasaklatmış. Hatta vatandaşlar tarafından çekilen fotoğraf ve videoların yayılmasını engellemek için IPhone kullanımını da yasaklamış Esad. Bu yasaklar Suriye ile sınırlı da değil. Daha bir hafta önce Suudi Arabistan Telekomünikasyon ve Enformasyon Teknolojileri Komisyonu , şifreli görüşme ve bağlantıları gerekçe göstererek Skype, Viber ve WhatsApp'ı yasaklayabileceklerini duyurmuş.

Elbette ki gerçeği bilgisayarlarımızın başında oturup sıcak yataklarımızda akıl yürüterek bulamayabiliriz. Gerçek orada, daha soğuk, daha kanlı, daha acı. Benim yaptığım gereksiz bir kaç analiz. Hepsi bu !
4 Yorum:

Gercekten cok ilginc bir arastirma yapmissin, merakla okudum. Tebrikler!


Sabırla okuduğun için sana tebrikler :)


Sonumuzun böyle olacağından korkuyorum.


Arı Maya : Ellerine fırsat geçse Türkiye'yi o hale getirecek zihniyette insanlar var ama Türkiye o oyunlara bir daha gelmez. Bence.


.........♫ Ne Dinliyorum ♫.........


Angus & Julia Stone - Paper Aeroplane
Ne Dinledim ?              Ŧคtเђ

Son Güncelleme

  • Le Renard Et L'enfant - Yıllar önce izlemiş olduğum ve belirli aralıklarla defaaten izleyip nasip olursa bir kaç kez daha izlemeyi düşündüğüm benim için özel bir film...
    1 yıl önce

------------Süper Lig--------------Ne Okuyorum ?

Nice Things

Haftanın Blogu                     Haftanın Yazısı

Haftanın Videosu              Haftanın Fotoğrafı

Herkesin Bir Popisi Vardır

Related Posts with Thumbnails

Sohbet Koyu.. Sen de Katıl !

................Çay da var hem. Çay içen mi?...........


................Çay Erdal Bakkal'da içilir ................

Son Yorumlar