Nays T!ng
"Gerçeğ!n Kenarından Hayatın Düzen!ne..."

Sayntifik Notlar 2

Çarşamba, Eylül 30, 2009


Bir önceki Sayntifik Notlar yazısında belirtmiştim.Bilim Teknik dergisinin 500. sayısının eki olarak verilen 42 yıllık geçmişi içinde barındıran dvd yi inceledikçe ilginç buldugum ,paylaşmayı istediğim bilgileri notlar alıp burda yazacağımı.Notlarımı almıştım ama kağıda yazmıştım.Biraz yavaş yazıyorum klavye ile bu yüzden erindim bi türlü geçiremedim bilgisayara.Şımarık Otostopçu nun isteği üzerine oturdum yazdım notlarımı.Okurken eğlenmeniz dileğiyle..


 • İnsanların Aşıkken kendilerini "Aslan avına çıkmaya hazır" zinde,cesur bir halde hissetmelerinini sebebini açıklıyorum.
  Şimdi Dopamin dediğimiz madde bildiğiniz gibi yüksek enerji ve yoğun motivasyon sağlayan bir hormondur.Aşk insanın dopamin nörotransmitlerinin alıcılarının yoğunlaştığı merkezler olan karınsal legmantal bölge ve caudate çekirdeğini etkileyen beyin etkileşimini harekete geçiriyormuş.Yani dopamin hormonu salgılanmasına sebep oluyor.Eee bu da doping etkisi yapıyor.Her başarılı erkeğin arkasındaki bayanın varlığını bilimsel olarak ıspatlayan bir veri bence..Tabi bayanlar aynı dopaministik refleksle erkek sayesinde başarılara ulaşmıyor değil.Bu arada hatırlatmakta fayda var.Aşırı dopamin üretimi Şizofreniye,eksikliği de parkinson hastalığına yol açıyo.Herşeyi bilim teknikten yazmıyorum.Araştırdım yani.neyse.
  Bayanlara söylüyorum tadında bırakın dopamini ölçüyü kaçırmayın.2 Tatlı kaşığı dopamin için göz kararı bir sevgi yeterli.


 • "Kara sevda" diye adlandırılan delicesine sevme durumu,zannettiğimizdende hastalıklı bir durummuŞ meğer.Araştırmalara göre bu kişiler beyin kimyası açısından bakıldığında akıl hastalarıyla benzerlik gösteriyorlarmış..

 • Sevdiğine karşı bazı zamanlarda duyduğu tutkuyu hissedemeyen yani kalbi bazen sevdiğini gördüğünde pırpır etmeyen arkadaşlar bu notum size Böyle sevdiğinize karşı hep duymak istediğiniz tutkuyu bazen hissedememenizin sebebi ondan eskisi gibi etkilenmiyor olduğunuz değilmiş.Kalbin pırpır etmesini sağlıyan ,mekanizmadaki değişimler yani kalp atışları,terleme,göz bebeklerinin büyümesi,adrenalin salgılanması vs faktörler sempatik sinirlerin uyarılma durumunda olan şeylerdir ve bu uyarılma durumu uzun sürerse ciddi sorunlar yaşanabilir.Hatta ölümle sonuçlanabilir.İşte vücut kendi sigortasını oluşturmuş ..Bazen şarteli attırıyor ve dinlenmeye geçiyor.Adrenalin salgılamıyor ve normale dönüyor.İşte bu yüzden bazen sevdiğine karşı eskisi gibi tutkulu olmadığını sanıyorsun.Aşkın bitmesi sonrası taraflardan "Aşk BeniYordu" cümlesinin duyulması.Süreç ,içerisinde bedenin sempatik sinirler yüzünden sık sık uyarı durumunda kalması ve bedenin yorgun düşmesi yüzünden..O rahatlama zamanlarında bir daha aşık olmamaya yemin edilir."Böylesi daha iyi oldu" " Üstümden bir yük kalktı" gibi biyolojisine yenik düşmüş cümleler kurulur.

 • Normal dönemde hiçbir sıkıntı olmamasına rağmen sevgilinin ayrılma sinyalleri vermesi durumunda ona karşı daha önce farketmediği bir şekilde bağlanmış olduğunu görmenin sebebi neymiş bir bakalım.
  Sempatik sinirler burda da karşımıza çıkıyor.Aşk nerde sempatik sinirler orda.Sempatik sinirler nerde tutku aşk orda.Stres korku kaygı durumlarında sempatik sinirler harekete geçer ve aşk kendine hemen bir köşe seçer.Kaçan sevgili kişide kaygı yarattığı için sevgiliye olan tutku bir anda fırlar.Demekki neymiş Bülbül olarak altın kafese girmeye razı olsanda ,kafesin kapısını Hep açık tutacaksın.

 • İnternette izlediğimiz veya izlemeye fırsat bulamadığımız filmler videolar, dinlediğimiz dinlemediğimiz tüm müzikler,e-postalar,resimler,yazılar ve tüm internet dosyaları ne kadar ağırlığa sahipmiş biliyormusunuz? Sadece 1 gramın milyarda biri kadar.

 • Araba kullanırken telefonla konuşan birisi,kanında 0,08 promil alkol taşıyan biri ile aynı kaza yapma oranına sahipmiş.Yasal sınır 0,05.Hangimiz alkollü olduğunu bildiğimiz taksi şoförünün arabasına bineriz.Ama telefonla konuştuğu için uyarılmış bir şoför görmedim ben.Bu arada araba kullanırken mesaj yazmak 23 kat arttırıyormuş kaza yapma riskini.

 • ABD deki Noerthwestern Üniversitesi'nden Emily Snell ve ekibinin 2000 in üzerinde çocuğu,ailelerinin tuttuğu ayrıntılı kayıtlar yoluyla elde ettiği sonuca göre "Yterince uyumayan çocukların ileride fazla kilolu olma olasılıkları yüksek" mişşş.

 • Sabahları uyandırmak için icad edilmiş tüm alarm sistemleri duyma duyumuza hitap edecek şekilde tasarlanmıştı.Uyurken aniden çalan alarmın sesiyle uyanarak adrenalin patlaması yaşıyor ve bunun sonucunda stresli ve agresif bir halde buluyorduk kendimizi.Dolayısıyla güne mutsuz başlıyorduk.Ama Glow firmasının ürettiği bir yastık ilk defa uyuyan birini uyandırmak için sesten farklı bir uyarıcıyı kullanılarak tasarlanmış.Nasıl mı? Yastığın içine yerleştirilmiş led lambalar alarm saatine 40 dk kala yavaş yavaş yanmaya başlıyor.Ve alarm saatine yaklaştıkça yanan led sayısı ve ışığın şiddeti daha da artıyor.Tıpkı güneş doğmuş gibi doğal.Böylece ani bir uyanma olmadan vücut alışarak ve kendini hazırlayarak uyanıyor.Valla bu çok mantıklı ve zekice düşünülmüş bir tasarım.Glow firmasını kutluyorum.Belki de kısa sürede alarm saatinin " bi bib bi bip, bi bib bi bip" diye sinir eden sesinden kurtulurum.Daha seri üretin çünkü ona ulaşamadığım hergünün sabahında hala aynı iğrenç sesle uyanıyorum uykudan.Adrenalin o biçim.Stres üff hiçç sorma !!!
Read On 6 Yorum

Pembe Deniz,Kahverengi Bulutlar

Pazar, Eylül 27, 2009

Renklerin neden tartışılmaz olduğunu bir de benim bakış acımdan değerlendirmek istermisiniz.
Renkler ve zevkler tartışılmaz denir.Tamam doğru ama neden.
Belki bir düzine sebep uydurulabilir.
İşte o renk o kişinin ruh hali,beyin yapısı,kişiliği bilmem ne..
Ama benim şimdi söyleyeceğim sebep bana biraz mantıklı geliyor.
Size de felsefik gelebilir önceden söyleyeyim de.
Ben diyorum ki gördüğümüz şeyleri acaba bir başkası da aynı renkte mi görüyor bizimle.
Kim kanıtlayabilir söylermisiniz.
Mesela benim mavi dediğim bir denizi bir başkası benim pembe dediğim renkte görüyorsa.
Yani benim kırmızı olarak gördüğüm tuğlayı aslında birbaşkası benim mavim şeklinde görüyor
ama O o renge kırmızı adını vermiş.
Aslında o şeyin renginin adını da O vermemiş.
Renkleri ögrendiği zaman diliminde kiremitin renginin kırmızı olduğunu duyan birisi
aslında benim turkuaz dediğim renkte görmesine rağmen o kiremitlere kırmızı demiştir.
Ve bu andan itibaren tüm turkuazlara kırmızı demiştir.
Şöyle anlatmaya çalışayım.
Tek renk Bir cismin aynı anda iki farklı rengi olamaz.
Yani bu cismin gerçek rengi bir tanedir.
Kişilerin gördüklerinden bağımsız bir renktir bu.
Diyelim ki bu şey İğneli çam yaprağı .Ben de yeşil derim ona sen de.
Ama sen benim gördüğüm görüntüyü görsen dersin ki "ee ama bu yaprak mor".
Ben senle dalga geçerim.Renk körümüsün yeşil bu diye
Aslında sen benim yeşil dediğim herşeyi mor olarak görüyodun.
Ama mor olarak gördüğün herşeyin adını yeşil koymuştun.
İğne yapraklı çam gibi yeşil dediğim çimenler de aslında senin gözünde mor.
Gel gör ki tüm mor gödüklerine sen yeşil demiş oluyorsun.
Mor diye gösterdiğin cismin gerçek rengi ne acaba merak ettin mi..
Valla ben çok merak ediyorum.
Gökyüzüne mavi diyorum ben
Ama gördüğüm renge ya sen sarı dersen.
Bilmiyorum anlatabildim mi.
Bu renk işinin bir standardı varmı bilmiyorum.
Bana biri yol gösterebilir mi.
Şurdan şöyle düşünürsek benim le senin aynı görüntüyü gördüğümüzü kanıtlarız diyen var mı.
Benim Kırmızım senin mavin mi değilmi.Bunu ıspat edecek biri var mı?
Anlatabildiğmi sanmıyorum.Bazılarınıza saçmaladım gibi gelecek eminim.
Beni anlayıpta anlatmak istediğimi daha iyi anlatacak birisi varsa lütfen yardım etsin.
Read On 2 Yorum

.........♫ Ne Dinliyorum ♫.........


Angus & Julia Stone - Paper Aeroplane
Ne Dinledim ?              Ŧคtเђ

Son Güncelleme

 • Le Renard Et L'enfant - Yıllar önce izlemiş olduğum ve belirli aralıklarla defaaten izleyip nasip olursa bir kaç kez daha izlemeyi düşündüğüm benim için özel bir film...
  1 yıl önce

------------Süper Lig--------------Ne Okuyorum ?

Nice Things

Haftanın Blogu                     Haftanın Yazısı

Haftanın Videosu              Haftanın Fotoğrafı

Herkesin Bir Popisi Vardır

Related Posts with Thumbnails

Sohbet Koyu.. Sen de Katıl !

................Çay da var hem. Çay içen mi?...........


................Çay Erdal Bakkal'da içilir ................

Son Yorumlar