Nays T!ng
"Gerçeğ!n Kenarından Hayatın Düzen!ne..."

Ottomania Collection

Salı, Temmuz 26, 2011


Sağ tarafta kategoriler başlığı altında "Tasarımlar" linki bulunuyor. Bilmem daha önce merak edip baktınız mı ama eskiden dolup taşardı anasayfa bu "etiket" e sahip yazılarla. Uzun zaman oluyor ki paylaşmıyorum bu kategoriden herhangi bir şey. Ama bir süredir aklımda bu paylaşımlara yeniden başlama fikri var. Sanırım Bursa Özdilek'te çok beğenip aldığım T-shirt ile birlikte hortladı bu istek.

Blast markasının "Ottomania Collection" adlı serisi gerçekten harika. Ben hepsini sevdim ama en çok sevdiğimi aldım. Sevdiğim şeyi ben çok giyerim aslında. Bunun için çifter çifter alırım. Ama bazen insanlar o kadar çok soruyor ki t-shirt' ü nerden aldığımı, giymiyorum ben de. Acelem felan varsa özellikle. Öyle de beğenildi yani :)


Tasarımcılara sesleniyorum !

So, make like this !


Foto Kynk : Ben
Read On 4 Yorum

Her Şey Çıplak | MediaCat

Pazartesi, Temmuz 11, 2011

Okul döneminde “Proje Ödevi “ olarak diğer arkadaşlardan farklı ve daha yararlı bir çalışma yapmak istedim. Blogları anlatacaktım. Blogları, faydalarını, birkaç dakikada nasıl bir blog açılabileceğini anlatmak ve yazmaya yetenekli arkadaşların farkında olmadıkları bir mecra ile tanışmalarına vesile olmak istedim. Bu fikrimi bölüm hocalarımla paylaştığımda çok olumlu yaklaştılar. Her türlü desteği vereceklerini söylediler ve seminer için böylece geri sayım başladı. Ama konu genişledi. Sadece bloglar değil sosyal medya ile ilgili aklınıza gelebilecek her türlü şey seminerin konusu oldu birden. Facebook, twitter, bloglar(blogger, wordpress, tumblr… vb ), video paylaşım siteleri (youtube, vimeo, dailymotion…vb ), flickr,wikipedia, amazon, formspring, foursquare..ve daha fazlası. Bu alanların faydaları ve tehlikeleri. Önemli facebook gizlilik ayarları. Dikkat etmemiz gereken ayrıntılar vs.Bunlara ek olarak Google. Hikayesi geçmişi ve geleceği. İnternetin getirdikleri, internetten önceki hayatımız ve gelecekte internet. İnternetin yaşamımıza etkileri, siyasete ekonomiye ve diğer alanlara etkileri. Geçmişten günümüze internette arama. Arama motorları ve gelecekte arama.


Bu da sıfırdan kendi ellerimle tasarladığım afişimiz. Bence fena olmadı :) Süper bir tanıtım videosu da hazırladık onu da ilerde paylaşırım sizlerle.


Konu oldukça genişti. Ama zaten bunlarla ilgileniyordum ve 10 dan fazla kitap okudum daha faydalı olabilmek için. Sonuçta seminer yapıldı. Bölüm hocalarımızın neredeyse tamamı oradaydı. Seminerin saatiyle ilgili son gün bizden kaynaklanmayan bir sorun yüzünden katılamayan arkadaşlar olsa da yine de iyi geçti. Biz 4 saatliğine konferans salonunu almıştık. Afişlerde ve davetiyelerde de seminerin saatini belirtmiştik. Ama görevllilerin ihmali yüzünden ilk iki saatimiz bir başhekimin toplantısı için ayrılmıştı. Kalan 2 saatte de ancak yarısını yaptık seminerin. Yine de herkes memnundu.

O dönemde okumaya başlayıp şimdilerde bitirdiğim kitaplar var. Oldukça faydalı oldular. Bu süreçte en karlı ben çıktım diyebilirim. Başlarda beni şaşırtan bir çok teknolojik gelişmeye şimdi alışmış durumdayım. İlgilenenler için bu kitaplar hakkındaki yorumlarımı zamanla paylaşmayı düşünüyorum. Bunlardan biri Halil Aksu , Uğur Candan ve Mehmet Nuri Çankaya’ nın ortaklaşa yazdıkları “Herşey Çıplak ” adlı kitaptı. “Bildiğiniz internetin sonu” alt başlığıyla internetin daha çok geleceğini masaya yatırmış oldukları bu kitap benzerlerinin aksine abartılı bir gelecek yerine daha gerçekçi ama ilgi çekiçi bir gelecekten bahsediyor. Geleceğin trendleri ile ilgilenenlerin okumasını tavsiye ederim.

Kitapta ilk insandan günümüze değin amacı değişmese de şekli sürekli değişmiş olan iletişimin dünü bugünü ve daha fazla yarını hakkında bilgiler ve öngörüler yer alıyor. İletişimin tahmin edebileceğimizden daha fazla ve farklı bir şekilde gelişeceğinden bahseden yazarlar, bunun gelecekte en başta toplulukların yönetimini değiştireceğini ve günlük yaşamın şimdilik bize bilim kurgu gibi gelen bir yapıya dönüşeceğini söylüyorlar.

İnternetin geçmişi bugünü ve geleceğini anlatırlarken ben şunu anladım. Yani öyle bir benzetme geldi aklıma. İnternet geçmişte “ bir su kuyusuydu” internetin bulunması bir kuyunun bulunması gibiydi. Günümüzde internet kullanımını da kuyudan suyu çekmeye benzetiyorum. Nasıl daha kolay su çıkarırızın hesapları yapılıyor ve bunun üzerinde duruluyor. Oysa gelecekte internet o kadar hayatımızda olacak ki “suyun nereden geldiğini” bile unutacağız. Suyu kullanmak üzerine odaklanmış ve sudan yeni şeyler üretmiş olacağız.

Web 1.0 , web 2.0 ve web 3.0 ı çok güzel bir benzetme ile açıklamışlar. Maddenin “ Katı – Sıvı- Gaz” halleri gibi düşünmüşler. Bağ, hareketlilik, sıkıştırılabilirlik ve ısı gibi faktörleri göz önünde bulundurarak yaptıkları bu benzetim gayet açıklayıcı olmuş diye düşünüyorum.

Ama kitapta web 3.0ın da ötesinde bir durumdan bahsediyorlar ve kitabın asıl konusu bu. “Web3” kavramını ilk kez bu kitaptan duymuş oldum. İnternetin insanların hep ondan bekledikleri gibi asistan görevini üstleneceği bir dönemden söz ediyorlar. Düşündüklerimizi yapmaya çalıştığımız günümüz internetinden sonra düşündüklerimizi yapan internet gelecek ve sonrası sınırsız özgürlük. Yani web3 dönemi. Bu dönemde düşündüklerimizi yapan değil bizim yerimize bizden daha mantıklı ve doğru düşünebilen bir zeka söz konusu. Geçmişte bilim kurgu dediğimiz filmlerdeki teknoloji bugün demode oldu. Eğer bu durum tekrar ederse “robotların insanlara savaş açtığı” bilim kurgu filmlerinin gerçek olması mümkün. Bunun yanında daha fazla iletişimin ve daha etkileşimli internetin mahremiyeti, şeffaflığı, alışverişi, güvenliği, özgürlüğü ve alışkanlıklarımızı nasıl etkileyeceğini tartışmışlar.

Hava durumuna göre size ne giymeniz gerektiğini söyleyen elbise dolabınız ve değişen havayı algılayıp ona göre sizi ısıtıp serinleten elbiseleri, banyonuzun kilonuzu hesaplayan tabanı ve size o ayki kilo grafiğinizi gösteren aynanızı, tahlil yapıp size ihtiyacınız olan vitaminleri sms olarak bildiren klozetinizi, ön camında o anda nerede olduğunuzu haritadan gösteren arabanızı düşünün.

Herkes okusun tavsiyesinde bulunamam. Çünkü internetin geleceği herkesin ilgisini çekmiyor olabilir. Zira eğer bu alanla ilgili gelecek planlarınız yoksa boşuna “ şaşırma” duygunuzu köreltmeyin." İnternet herşeyi tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Ama bildiğimiz internetin sonu yaklaşmıştır. Yeni internet ne zaman ve nasıl karşımıza çıkacak? "

Halil Aksu, Uğur Candan, Mehmet Nuri Çankaya


Bir de arka kapak yazısını paylaşayım tam olsun.22 Ekim 2010 günü WikiLeaks 400.000 adet gizli belge yayınladı. Bu olay diplomasinin 11 Eylül’ü olarak tarihe geçti. Hiçbir şeyin gizli kalamayacağı tüm dünyanın gözleri önüne serildi.
Devletler çıplak!

Ayrıca 2008 yılı sonunda ABD’de ve Avrupa’da dünyanın en saygın iş adamları mahkemede savunma verdiler. Kurumlarını nasıl batırdıklarını ve insanları nasıl dolandırdıklarını anlattılar.
Şirketler çıplak!!

22 Ekim 2010 günü “Sosyal Ağ” filmi Türkiye’de gösterime girdi. Facebook, kullanıcıları hakkında, herhangi bir devletin bildiğinden daha fazla bilgiye sahip.
E-postalar içinde pek çok önemli bilgi dünyanın dört bir yanını dolaşıyor. Fotoğraflarımızı internete yüklüyoruz ve sevdiklerimizle paylaşıyoruz. Nelerle ilgilendiğimizi arama motorları sürekli kaydediyor.
Herkes çıplak!!!

Her şey çıplak. İnternet herşeyi tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Ama bildiğimiz internetin sonu yaklaşmıştır. Yeni internet ne zaman ve nasıl karşımıza çıkacak?

Mediacat yayınları
Read On 2 Yorum

Firarperest | Elif Şafak

Cumartesi, Temmuz 02, 2011


Benim bir takım planlarım var ki onlar “rahatta” uygulamaya konulmak üzere bekliyor bir köşede. Mutlaka izlenmesi gereken 250 filmin büyük bir bölümü, mutlaka okumalıyım dediğim kitaplar, sevdiğim sanatçıların albümleri, gidip görmeliyim dediğim yerler, yapıp etmeliyim dediğim daha bir sürü şey. Nasıl ki doğum günü pastası mumlara üflenmeden önce yenilmiyor , nasıl ki damat gelinliği nikahtan önce görmüyor, nasıl ki şu anda aklıma gelmeyen buna benzer durumlar var ; benim de “ bir gün mutlu olduğumda” yapmak istediğim şeyler var işte. Belki de mutluluk bunları yapmaktır diyenleriniz olacak ama bence “mutluluk” beklenen bir misafirdir. O geldiğinde ona ikram edecek bir şeylere sahipseniz daha mutlu olursunuz. “Mutluluk” mutlu edilmesi gereken bir misafirdir. Yoksa sıkılır gider. Ona ikram edeceklerinizi o gelmeden yerseniz “mutluluk” yanınızdaymış gibi olmaz tam tersine onun yokluğunu ve eksikliğini daha derinden hissedersiniz. Artık onun gelmesinden bile korkmaya başlayabilirsiniz. Kendinizi aciz, bencil ve günahkar hissedersiniz. “Ak akçe kara gün içindir” demiş büyüklerimiz. Evet genellikle birikim kötü günler için yapılır. İnsanlar kazandıklarının önemli bir bölümünü harcamayıp emekli olmak için çabalarlar. Çoğu yatırdığı parayı yiyemeden ölür gider. Ama yine de emekli olmak isteriz. Çünkü biz erken ölenlerden olacağımızı düşünmeyiz. Geç ölmek her ne demekse artık. Velhasılı kelam ben kötü günlerimizi düşünerek yaptıklarımızın yanında iyi günlerimizi düşünerek de birikimler yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Huzurlu değilken tüketeceğimiz her ilk ve her heves ve her güzellik ve her zevk bence ziyan olmak akıbetini beraber paylaştığımız şeyler olup gidiyor.

İşte Elif Şafak kitapları benim rahatta okuyacağım kitaplar arasındaydı. Ama mutluluk “zili çalıp kaçan fırlama çocuk” gibi davranınca “ziyan olmak kimin umurunda” deyip açtım kitabın kapağını. Bunun için ciddi ciddi yüz görümlüğü gerekti. Firarperest’ i henüz ilk günü daha 30. sayfasındayken otobüste unuttum. Hep yolda binen o kadın yüzünden oldu. Otobüsler koltuklar tam dolduktan sonra mı çıkmak zorunda. Ve yolda hep yaşlı kadınlar mı biner otobüse ? Gitti gül gibi kitap. Artık kargaşada kitabı nereye koyduysam. Neyse ertesi gün memlekete yolculuk vardı ve hemen gidip yeni bi kitap aldım. Çünkü daha başındayken sevdim ben Firarperest’i. Yol 13 saat olunca bitti hemen. Ah “mutluluk” da yanımda olsaydı dedim içimden. Ama bu biraz da onun kaybı. Kendi istedi bunu. Uslu dursaydı mesela. Yoo yüzüne de söylerim bunları. Merak ediyorum “Mutluluk” ağırbaşlı bir misafir midir ? Ciddi midir ? Saygı bekler eminim ama laubaliliğe müsaade eder mi ? Galiba kararında samimiyet gerekli.

“Aşk” kitabını geçen yıl bir arkadaşım hediye etmişti. Ama “aşk” ı anlatan kitaplardan uzak duruyorum hala. Çünkü ben aşkı kitaplardaki gibi yaşamak istemiyorum. Kitaplardakine kötü demiyorum. Ama yaşadıklarımın hissettiklerimin daha önce yaşanılıp hissedildiğini öğrenmekten korkuyorum. Okursam yaşadıklarımın yaşayacaklarımın ne kadarı benim ne kadarı kitabın belki bunu ayırt edemem diye korkuyorum. Belki bende olan çoğu şeyi o kitapta bulurum. Bu beni mutlu etmez ama. İçimde çok çirkef bir ses var. Vesveseci, kıskanç, yalancı, aksi bir ses. Benim olsa da hissettiklerim o “kitaptan” der. Kendimden emin olmaya harcayacak gücüm kalmaz. Özellikle böyle bir konuda. Her şeyin rüya gibi geldiği bir durumda. İkna ediciliğim yüksektir ama kendimi ikna edemem. Ayrıca aşık olamamak bir hastalıksa ve ilacı aşk kitaplarıysa benim öyle bir hastalığım yok. Aşık olmak hastalıksa ve ilacı kitaplarsa benim taburcu olmaya niyetim yok. Belki ilerde fikrim değişir. Çünkü değişmem demedim hiçbir zaman. Kim bilir belki gün gelir aşkı Amfizrem gibi görürüm nefes kesen. Ama severim yine bu hastalığı ve kitapları da sigara gibi görüp açık alan kapalı alan demem tüttürürüm.

Firarperest’i sevdim. Bunu benim söylemem garip ama bence bütün kadınlar okumalı. Doğrusunu söylemek gerekirse okurken kendimi ara sıra dışlanmış hissettim. Kadınlarla sohbet eder gibi zaman zaman. Ama kadını anlatması onu kadınların okuması gerektiği anlamına gelmez. Tam tersineerkekler okursa amacına ulaşır o bölümler. Kadın kitabı demiyorum. Çünkü öyle bir kitap okumadım henüz. Ama erkeklerle söyleşi yapmış gibi gelen hiçbir bölüm yok. Olması gerekiyor mu ? Biz buraya nerden geldik ya ?

….

Yukarda noktalı yerde “Kadınlara yönelik cinsiyet ayrımcılığı” hakkında düşündüklerim yer alıyordu ama yazı oldukça uzadı ben de onu bir sonraki yazımda uzun uzun konuşmaya karar verip kestim.

Firarperest okunursa eğer bir günde okunur çünkü akıcı. Zaten roman olmadığı için istediğiniz zaman açıp birkaç başlık okuyabilirsiniz. Tam bir yolculuk kitabı. Bir fikir kadını Elif Şafak. Düşünür. Bu kitapta da bir çok konuya dikkat çekmiş, tespitlerde bulunmuş, sakin sakin yazmış. Zamanla sebebini anlayacağımı umarak satırlarında mistik bir havanın olduğunu söylemek istiyorum. Böyle kokulu şeyler sanki. Huzur veren bir üslubu var. Belki de bir söyleşisini dinlediğimde aklımda kalan akıcı konuşması ve sakin sesi yüzündendir.

Üzerine “iyi günler için” yazılmış bir sandıktan çıkarılmış kitap “Firarperest”. Okuyun.
Read On 8 Yorum

.........♫ Ne Dinliyorum ♫.........


Angus & Julia Stone - Paper Aeroplane
Ne Dinledim ?              Ŧคtเђ

Son Güncelleme

  • Le Renard Et L'enfant - Yıllar önce izlemiş olduğum ve belirli aralıklarla defaaten izleyip nasip olursa bir kaç kez daha izlemeyi düşündüğüm benim için özel bir film...
    1 yıl önce

------------Süper Lig--------------Ne Okuyorum ?

Nice Things

Haftanın Blogu                     Haftanın Yazısı

Haftanın Videosu              Haftanın Fotoğrafı

Herkesin Bir Popisi Vardır

Related Posts with Thumbnails

Sohbet Koyu.. Sen de Katıl !

................Çay da var hem. Çay içen mi?...........


................Çay Erdal Bakkal'da içilir ................

Son Yorumlar